Μάστερ Σεφ
Αγωγή Υγείας, Β΄ τάξη

H συγκεκριμένη δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας "Τρώω ό,τι δε με τρώει", όμως μπορεί άριστα να δοθεί και στα πλαίσια ενός απλού σχεδίου εργασίας σχετικά με την υγιεινή διατροφή.

Ανατέθηκε στις ομάδες της τάξης να μαγειρέψουν από ένα ελαφρύ βραδινό γεύμα ως εξής:

ΑΣΤΕΡΙΑ: αυγά σκράμπλ
ΣΒΟΥΡΕΣ: αγγουροσαλάτα με φέτα
ΑΣΤΡΑΠΕΣ: πίτσα με ψωμί για τοστ
ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ: τοστ στο φούρνο

Η κάθε ομάδα έπρεπε να αναζητήσει και να βρει το φαγητό που είχε αναλάβει. Κατόπιν έγραψαν τη συνταγή της η καθεμία (κατευθυντικό κείμενο) και τις θρεπτικές ουσίες που θα προσλάμβαναν από αυτήν. Όταν τέλειωσαν με τα κείμενά τους μοίρασαν μεταξύ τους τα υλικά που ανέλαβε να φέρει ο καθένας για να παρουσιάσουν στην επόμενη συνάντηση τη συνταγή τους στην τάξη.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν από το 12ο φύλλο εργασίας ότι η δραστηριότητα αυτή είχε προγραμματιστεί έτσι ώστε 4 κριτές (ένας από κάθε ομάδα) να αποφασίσουν αν τα φαγητά θα ήταν καλομαγειρεμένα και νόστιμα. Η ιδέα τους άρεσε πάρα πολύ και τους θύμισε το γνωστό παιχνίδι της τηλεόρασης Μάστερ σεφ. Όμως επηρεασμένα από αυτό ζήτησαν οι κριτές να είναι μεγάλοι. Εγώ συμφώνησα και αυτά επέλεξαν ως κριτές την εκπ/κό Θεατρικής Αγωγής, το Γυμναστή τους, την εκπ/κό των Αγγλικών και τη Δ/ντρια.

Για το σκοπό αυτό έφτιαξαν προσκλήσεις και κάλεσαν στην τάξη τους δασκάλους - κριτές.

Στην επόμενη συνάντηση οι ομάδες συγκέντρωσαν τα υλικά και τα σκεύη που χρειάζονταν και μαγείρεψαν στην τάξη τις συνταγές τους, οι οποίες ήταν πολύ εύκολες, ιδανικές να φτιαχτούν από παιδιά. Οι μαθητές συνεργάστηκαν τέλεια μεταξύ τους και γρήγορα τα φαγητά ετοιμάστηκαν και πήγαν για ψήσιμο στην κουζίνα.

Και τότε ήρθαν οι κριτές οι οποίοι άρχισαν να μοιράζουν απλόχερα βαθμούς και μάλιστα δεκάρια! Ο ενθουσιασμός όπως καταλαβαίνετε έφτασε στα ύψη.

Και γρήγορα 4 μόνο κριτές δεν ήταν αρκετοί! Έτσι άρχισαν να καλούν όσους δασκάλους έβρισκαν στο γραφείο με αποτέλεσμα να περάσουν από την τάξη και να δοκιμάσουν τα φαγητά τους οι περισσότεροι εκπ/κοί του σχολείου. Τα παιδιά χάρηκαν πάρα πολύ, οι βαθμοί έπεφταν σύννεφο και τελικά η ευχαρίστησή τους από την όλη δραστηριότητα ήταν τόσο μεγάλη που σταμάτησαν κι όλας να τους μετρούν. Τους αρκούσε να τους λένε οι μεγάλοι "μπράβο" και αυτά να καμαρώνουν.

Δείτε όλες τις δραστηριότητες του προγράμματος ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2019-2020,

Τελευταία ενημέρωση 05/02/2024