Δ΄ τάξη

Η εργασία δόθηκε στους μαθητές στα πλαίσια της δεύτερης θεματικής ενότητας των Θρησκευτικών της Δ΄ τάξης "Η μητέρα του Χριστού" και ήταν ομαδική.

Προσκυνηματικό ταξίδι σε έναν ναό της Παναγίας

Έπρεπε αρχικά να κάνουν μία μικρή έρευνα σχετικά με τους ναούς που υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι αφιερωμένοι στην Παναγία και να επιλέξουν έναν ως προορισμό τους. Ύστερα για να ολοκληρώσουν έπρεπε να δουλέψουν στο ίντερνετ, αλλά και να βάλουν τη φαντασία τους να δουλέψει. Γενικά η εργασία είναι πολύπλευρη και εξίταρε το ενδιαφέρον τους σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Ειδικότερα:
Επισκεφτείτε με την ομάδα σας έναν ναό ή μοναστήρι της Παναγίας σε όποια πόλη επιθυμείτε στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Μάθετε όσα περισσότερα μπορείτε γι’ αυτόν, γυρίστε στην τάξη, πείτε μας τι μάθατε και δείξτε μας τα αναμνηστικά σας.

Πιο συγκεκριμένα πρέπει να φέρετε στην τάξη τα εξής:

• Το όνομα του ναού και την πόλη στην οποία βρίσκεται.
• Την εικόνα της Παναγίας και το προσωνύμιό της.
• Φωτογραφία σας μπροστά στον ναό.
• Φωτογραφία σας μπροστά στο καμπαναριό του ναού.
• Μερικές σημαντικές πληροφορίες για τον ναό.
• Μία προσευχή που κάνατε όσο ήσασταν στο ναό.
• Φωτογραφίες από αντικείμενα που θαυμάσατε μέσα στον ναό.
• Πότε γιορτάζει αυτός ο ναός;
• Γίνεται πανηγύρι; Αν ναι, να πάτε στο πανηγύρι, και να γράψετε πώς γιόρτασαν οι κάτοικοι, πώς τα περάσατε και τι φάγατε. Να φέρετε φωτογραφία σας από το πανηγύρι.
• Τα εισιτήριά σας.
• Λογαριασμό. Πόσα χρήματα χαλάσατε συνολικά για εισιτήρια, φαγητά, καφέδες, παγωτά, κεριά κλπ.
• Δυσκολίες που αντιμετωπίσατε στο ταξίδι σας.
• Εντυπώσεις από τον ναό της Παναγίας και το προσκυνηματικό ταξίδι σας.

Κατεβάστε την εργασία από ΕΔΩ.

Όταν οι ομάδες ολοκλήρωσαν την εργασία και είχαν μαζέψει το υλικό που χρειάζονταν, στην τάξη τους έδωσα από ένα πολύ μεγάλο χαρτί άσπρο του μέτρου όπου και κόλλησαν ότι είχαν φτιάξει δημιουργώντας ένα τεράστιο παζλ. Η εργασία ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση της κάθε ομάδας στην ολομέλεια της τάξης.

Σχολικό έτος 2016-2017

Δημιουργός Copyright © 2016-2017,