Διαγωνισμός «Your Face Sounds Familiar»

Ο καρναβαλικός σχολικός διαγωνισμός «Your Face Sounds Familiar» πραγματοποιείται τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας την τελευταία Παρασκευή πριν το Καρναβάλι με πολύ μεγάλη συμμετοχή από μαθητές και εκπαιδευτικούς. Στόχος να χαρούμε και να διασκεδάσουμε όλοι μαζί
.

Διαγωνισμός «Your Face Sounds Familiar»

Αρχικά εξηγήσαμε στα παιδιά με επιμονή και υπομονή ότι ο διαγωνισμός είναι καρναβαλικός και ΟΧΙ διαγωνισμός ταλέντου και αυτό γιατί, συμβαίνει κάποιες φορές τα ίδια και οι γονείς τους να μπερδεύονται. Τα παιδιά μπορούν να παρουσιάσουν όποιο τραγούδι θέλουν αρκεί να μεταμφιεστούν στον τραγουδιστή ή στην τραγουδίστρια που το τραγουδάει.

Μοιράσαμε δύο εβδομάδες πριν σχετικό έντυπο, ώστε να έχουν χρόνο να οργανώσουν την παρουσίασή τους.

Πώς δούλεψαν οι μαθητές:
1) Διάλεξαν το τραγούδι τους και το δήλωσαν στη δασκάλα τους.
2) Έμαθαν τα λόγια και τα χορευτικά.
3) Έκαναν πρόβες στα σπίτια τους ή στα διαλείμματα.
4) Βρήκαν τα κατάλληλα ρούχα και αξεσουάρ για να μοιάζουν στον τραγουδιστή ή στην τραγουδίστριά τους.

Πώς οργανώθηκε η εκδήλωση:
1) "Κατέβασμα" βίντεο των τραγουδιών από το YouTube. Προτίμησα τα κανονικά τραγούδια και όχι καραόκε (δηλ. μόνο μουσική) για να μπορούν ακόμα και τα πιο μικρούλια να ακούν τη φωνή του τραγουδιστή και να πατούν απάνω.
2) Κατάρτιση λίστας των τραγουδιών. Εφέτος δηλώθηκαν 35 τραγούδια από μαθητές όλων των τάξεων. Φρόντισα η λίστα να είναι ανακατεμένη. Να μην τραγουδήσουν δηλαδή όλα τα παιδιά της Α΄ μαζί, όλα της Γ΄ μαζί κλπ. Υπήρχε εναλλαγή και έτσι κρατήθηκε το ενδιαφέρον ζωντανό μέχρι το τέλος.
3) Συγκρότηση πενταμελής κριτικής επιτροπής από εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.
4) Ανάθεση παρουσίασης διαγωνισμού σε εκπαιδευτικό.

Σχολικό έτος 2022-2023

Ημέρα διαγωνισμού: Την Παρασκευή στο θέατρο του σχολείου, ο κάθε τραγουδιστής/τραγουδίστρια και το κάθε γκρουπ παρουσίασαν το τραγούδι τους. Την ώρα που τραγουδούσαν προβάλαμε στον βιντεοπροβολέα το βίντεο του καθενός. Αυτός που χειριζόταν τον υπολογιστή ανέβαζε και κατέβαζε την ένταση της φωνής του βίντεο, ώστε να ακούγεται καλύτερα η φωνή των μαθητών. Η κριτική επιτροπή βαθμολόγησε με άριστα το 10 και σύμφωνα με τα κριτήρια της μεταμφίεσης, του τραγουδιού και της κίνησης.

Βραβεία: οι νικητές βραβεύτηκαν με χαρταετούς και σοκολάτες και όλοι κεράστηκαν σοκολατάκια.

Σχολικό έτος 2019-2020

Παρατηρήσεις:  Το 2022-2023 συμμετείχαν 60 μαθητές με 33 τραγούδια! Το 2019-2020 συμμετείχαν 40 μαθητές με 22 τραγούδια. Και τις δύο χρονιές οι διαγωνιζόμενοι ήταν εξαιρετικοί, έφαγαν όλοι σοκολάτα και περάσαμε υπέροχα. Και του χρόνου! Γι αυτήν την όμορφη καρναβαλική ημέρα ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος, αλλά και τα υπόλοιπα για την καλή τους διάθεση και τη συμμετοχή τους.

Κατεβάστε το έντυπο της προκήρυξης του διαγωνισμού από ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2022-2023, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 07/03/2024