Διαγωνισμός Καρναβαλικής Στολής
Σχολικό έτος 2018-2019

E
φέτος έριξα την ιδέα και τελικά αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε στο σχολείο μας την τελευταία Παρασκευή πριν το Καρναβάλι διαγωνισμό αυτοσχέδιας καρναβαλικής στολής με απλά, φτηνά, καθημερινά υλικά.

Διαγωνισμός Καρναβαλικής Στολής

Υλικά που μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές: εφημερίδες, χαρτόκουτα, καπάκια, πλαστικά μπουκάλια, χαρτιά από περιοδικά, χαρτί υγείας ή κουζίνας, πλαστικές σακούλες κλπ.

Πώς έπρεπε να δουλέψουν: Οι μαθητές έπρεπε να δημιουργήσουν ομάδες μέχρι τεσσάρων ατόμων, να συνεργαστούν, να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν τη στολή τους την ημέρα του διαγωνισμού. Δεκτές γίνονταν και οι ατομικές συμμετοχές.

Ημέρα διαγωνισμού: Την προκαθορισμένη ώρα μαζευτήκαμε όλοι στο θέατρο του σχολείου και η κάθε ομάδα παρουσίασε την στολή της. Το μοντέλο έκανε μία μικρή πασαρέλα και οι συνεργάτες εξήγησαν πώς δούλεψαν και τι υλικά χρησιμοποίησαν.

Κριτική επιτροπή: Αποτελείτο από 5 μέλη και βαθμολόγησε ανάλογα με την παιδική συμμετοχή, την πρωτοτυπία της στολής και την παρουσίασή της. Κάθε μέλος συμπλήρωσε για την κάθε συμμετοχή το σχετικό έντυπο και από τα 5 αυτά έντυπα βγήκε ο μέσος όρος. Έτσι καταλήξαμε στις τρεις καλύτερες στολές και στο καλύτερο καπέλο.

Βραβεία: Αποδόθηκαν τρία βραβεία στολής και ένα καπέλου. Τα παιδιά του πρώτου βραβείου κέρδισαν από έναν χαρταετό, τα παιδιά του β΄ και γ΄ βραβείου από μία μεγάλη σοκολάτα και τα παιδιά του βραβείου καλύτερου καπέλου κέρδισαν μία Μονόπολη. Σε όλους τους συμμετέχοντες αποδόθηκε έπαινος συμμετοχής.

Στόχοι του διαγωνισμού: Τα παιδιά να συνεργαστούν με έναν κοινό στόχο, να δημιουργήσουν και κυρίως να διασκεδάσουν. Γι αυτό και τα βραβεία δεν ήταν υπερβολικά.

Παρατηρήσεις: Για πρώτη φορά παρουσιάστηκαν τουλάχιστον 20 στολές από τις οποίες περίπου 5 ήταν ατομικές συμμετοχές. Οι ομάδες παρουσίασαν πολύ ωραία τις δημιουργίες τους και το κοινό τους χειροκρότησε όλους. Περάσαμε όμορφα και οι διαγωνιζόμενοι και οι θεατές. Και του χρόνου!

Κατεβάστε το έντυπο της προκήρυξης του διαγωνισμού από ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 12/03/2024