Παγκόσμια Ημέρα του π
Τάξη ΣΤ

Μια και εφέτος είχα Στ΄ τάξη, αποφάσισα να ενημερώσω τους μαθητές για την  Παγκόσμια Ημέρα του π και να τη γιορτάσουμε και εμείς.

Η ενημέρωση των παιδιών έγινε σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση.

Επισκεφθείτε ΕΔΩ την ιστοσελίδα της Παγκόσμιας Ημέρας του π.

Δραστηριότητες που πραγματοποιήσαμε στη διάρκεια της ημέρας:

• Σκεφτήκαμε τροφές που αρχίζουν από π και προσπαθήσαμε αυτή τη μέρα να φάμε τέτοιες.

• Φάγαμε παγωτό!

• Κάναμε γυμναστική για να κάψουμε τις θερμίδες του παγωτού σύμφωνα με τα παρακάτω παραγγέλματα:
    3 πηδήματα, 1 παύση με βαθιά αναπνοή, 4 κάμψεις μπροστά, 1 παύση με βαθιά αναπνοή, 5 κάμψεις δεξιά, 9 κάμψεις αριστερά, 2 παύσεις με βαθιές αναπνοές, 6 πηδήματα, 5 χτυπήματα μποξ, 3 παύσεις με βαθιές αναπνοές.

• Διαγωνισμός αλυσίδας π: Κάθε ομάδα έφτιαξε τη δική της αλυσίδα. Κάθε σωστός αριθμός, στη σωστή σειρά πήρε έναν πόντο. Λάθος αριθμός σε λάθος σειρά -1 πόντο. Η ομάδα με τους περισσότερους κρίκους +3 πόντους.

• Φτιάξαμε το π με τα σώματά μας.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

• Προσπαθήστε να αποστηθίσετε τα 15 πρώτα ψηφία του π. Όποιος τα πει σωστά αύριο κερδίζει 2 πόντους για την ομάδα του. 3,14159265358979
  • Λύστε το εξής πρόβλημα: Ο παππούς του Αργύρη έφτιαξε έναν λαχανόκηπο σε σχήμα κύκλου. Η διάμετρος του λαχανόκηπου είναι 8 μέτρα. Πόσα μέτρα σύρμα θα χρειαστεί για να τον περιφράξει, ώστε οι κότες του να μη χαλάνε τα λαχανικά;
  • Δείτε ΕΔΩ την ταινία "Η ζωή του Πι" που μιλά για έναν μικρό μαθητή που καταφέρνει να αλλάξει τη ζωή του μαθαίνοντας τα ψηφία του π και το πώς καταφέρνει μεγαλώνοντας να επιβιώσει σε μια βάρκα με συνταξιδιώτη του μία τεράστια τίγρη!

Χρόνος: 1 διδακτική ώρα.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,