Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή
Τάξη ΣΤ1
Σχολικό έτος 2023-2024

Η εκδρομή περιλαμβάνει επίσκεψη στην Διώρυγα της Κορίνθου, στο Κοινοβούλιο και στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο. Αφετηρία η Πάτρα. Για την πραγματοποίησή της οι μαθητές προετοιμάστηκαν σύμφωνα με τις παρακάτω παρουσιάσεις και βίντεο.

Η Διώρυγα της Κορίνθου

Διάπλους του Ισθμού της Κορίνθου

Το Ελληνικό Κοινοβούλιο

Η Βουλή τιμά την Ολυμπιακή Ομάδα

Η δική μας επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Εθνικό Ιστορικό Μουσείο

Η ιστοσελίδα ΕΔΩ

Συνδυάσαμε τη Βουλή με μια επίσκεψη στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, μια και ήταν αρκετά κοντά, ώστε να κάνουμε και μια βόλτα στο κέντρο της πόλης, αλλά και γιατί τα εκθέματά του αντιστοιχούν πλήρως στο μάθημα της Ιστορίας της Στ΄ δημοτικού. Μπορώ να πω ότι τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με το Μουσείο, που είναι και η παλιά η Βουλή. Είδαν εκεί εκθέματα που τα ενδιέφεραν πολύ όπως την περικεφαλαία του Κολοκοτρώνη και την καρδιά του Κανάρη και έκατσαν και στα έδρανα της Βουλής, πράγμα που δεν μπόρεσαν να κάνουν πριν, αφού τη στιγμή που πήγαμε γινόταν συνεδρίαση και οι βουλευτές συζητούσαν ένα νομοσχέδιο σχετικό με την παιδεία.

Η δική μας επίσκεψη στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο

Ψηφιακό παιχνίδι του Μουσείου για την ελληνική φορεσιά ΕΔΩ.
Ψηφιακό παιχνίδι του Μουσείου για την ελληνική σημαία
ΕΔΩ.
Ψηφιακό παιχνίδι του Μουσείου για την ελληνικό γάμο
Ψηφιακό παιχνίδι μυστηρίου του Μουσείου