Τρύγος, μια μεγάλη γιορτή
Τάξη Γ2
Σχολικό έτος 2018-2019

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Γ΄ δημοτικού ενότητα 4 "Φυτά του τόπου μας" οργανώθηκε αυτή η εκπαιδευτική επίσκεψη στο κτήμα Γουρδούπη με θέμα "Τρύγος, μια μεγάλη γιορτή". Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν στο πεδίο οι μαθητές ξεκίνησε με επίσκεψη στον αμπελώνα. Εκεί παρατήρησαν προσεχτικά τα αμπέλια, τους βλαστούς, τα κλήματα, τους έλικες, τα φύλλα τους, τον τρόπο φύτευσης. Ακολούθησε αναβίωση του τρύγου.

Τρύγος, μια μεγάλη γιορτή

Όταν τα μικρούλια μάζεψαν στο καλάθι τους τα σταφύλια από τον αμπελώνα, οδηγήθηκαν στο πατητήρι. Εκεί έγινε το πάτημα των σταφυλιών τους. Έμαθαν για τα παραδοσιακό εργαλεία και μηχανήματα που χρησιμοποιούνταν για αυτή τη δουλειά και για τη μετατροπή του μούστου σε κρασί και σε τσίπουρο. Ακολούθησε συζήτηση για τα σχετικά προϊόντα.

Αφού τελείωσε το πάτημα των σταφυλιών τα παιδιά οδηγήθηκαν στο εργαστήριο αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής του κτήματος. Εκεί ήρθαν σε επαφή με τα μηχανήματα και τις συσκευές του εργαστηρίου και αργότερα έφτιαξαν με μεγάλη επιτυχία μουστουκούλουρα.

Μετά το πέρας των εργασιών αυτών τα μικρούλια ασχολήθηκαν με τα πολύ ήρεμα ζώα του κτήματος και πήραν μια γερή γεύση από τη φύση και το περιβάλλον του αγροκτήματος.

Την επόμενη ημέρα στο σχολείο οι μαθητές ασχολήθηκαν με τις παρακάτω ομαδικές εργασίες για εμπέδωση των όσων είχαν μάθει κατά την επίσκεψή τους στο αγρόκτημα.

Στόχοι εργασιών: γραφή ορισμών, χρήση λεξικού, οικογένειες λέξεων, γραφή ακροστιχίδας, γραφή διαφήμισης, γραφή ετικέτας, ομαδική συνεργασία, δημιουργία κολλάζ

ΟΜΑΔΑ 1η

1. Πώς είναι το αμπέλι; Τι είναι ο αμπελώνας;
2. Πώς γράφονται οι λέξεις σε –ώνας; Γράψτε μερικές:
3. Ποιος είναι ο αμπελουργός;
4. Γράψτε την οικογένεια του αμπελιού.
5. Φτιάξτε την ακροστιχίδα της λέξης ΑΜΠΕΛΙ
6. Φτιάξτε μία διαφήμιση για ένα ΚΡΑΣΙ
7. Κατασκευάστε ετικέτα για ένα μπουκάλι κρασί.
Γράφουμε στην ετικέτα μας το όνομα, την περιοχή προέλευσης, το όνομα του παραγωγού, την ημερομηνία εμφιάλωσης και την ημερομηνία λήξης και τις διακοσμούμε.

ΟΜΑΔΑ 2η

1. Τι είναι ο τρύγος;
2. Πώς γίνεται ο τρύγος; Τι εργαλεία χρησιμοποιούν οι εργάτες;
3. Γράψτε την οικογένεια του τρύγου.
4. Ποια είναι τα προιόντα του αμπελιού;
5. Φτιάξτε την ακροστιχίδα της λέξης ΤΡΥΓΟΣ
6. Φτιάξτε μία διαφήμιση για ένα ΞΙΔΙ
7. Κατασκευάστε ετικέτα για ένα μπουκάλι κρασί.

ΟΜΑΔΑ 3η

1. Ποιοι είναι οι καρποί του αμπελιού; Πώς είναι; Τι γεύση έχουν;
2. Μετά τον τρύγο τι κάνουν οι άνθρωποι; Πώς γινόταν τα παλιά χρόνια;
3. Πώς γίνεται το κρασί;
4. Γράψτε την οικογένεια του οίνου.
5. Φτιάξτε την ακροστιχίδα της λέξης ΟΙΝΟΣ 6. Φτιάξτε μία διαφήμιση για ΜΟΥΣΤΟΥΚΟΥΛΟΥΡΑ
7. Κατασκευάστε ετικέτα για ένα μπουκάλι τσίπουρο.

ΟΜΑΔΑ 4η

1. Ποιος είναι ο θεός του αμπελιού; Τι ξέρεις γι αυτόν;
2. Το κρασί στην εκκλησία.
3. Το κρασί στο σπίτι μας.
4. Τι γίνεται όταν κάποιος πίνει πολύ κρασί; Πώς συμπεριφέρεται;
5. Φτιάξτε την ακροστιχίδα της λέξης ΚΡΑΣΙ
6. Φτιάξτε μία διαφήμιση για ΓΛΥΚΟ ΣΤΑΦΥΛΙ
7. Κατασκευάστε ετικέτα για ένα μπουκάλι τσίπουρο.

Διάρκεια εργασιών 3 διδακτικές ώρες (Μελέτη Περιβάλλοντος και Ευέλικτη ζώνη).

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023