Ελληνική Επανάσταση
Μια πρώτη επαφή για πρωτάκια

Γλώσσα Α΄ δημοτικού και Μελέτη Α΄ δημοτικού σελ. 112.

Πώς αλλιώς λέγεται ο Ύμνος εις την Ελευθερία;

Ας ακούσουμε και ας τραγουδήσουμε τον Εθνικό μας Ύμνο

Δείτε  τον Εθνικό Ύμνο μας στη Νοηματική

Ας μάθουμε λίγα πράγματα για την Ελληνική Επανάσταση

Ας ακούσουμε τον Θούριο

Σύμβολο ελευθερίας 1821-2021

Μια ταινία μικρού μήκους βασισμένη στην κατάκτηση της Τριπολιτσάς! Όταν ο Παπαφλέσσας με τον Π. Κεφάλα έφτιαξαν από τα ρούχα τους το σύμβολο της ελευθερίας!

Δείτε την παρακάτω εικόνα. Είναι Έλληνες πολεμιστές. Κοιτάξτε τα ρούχα τους.
Τι παρατηρείτε; Σήμερα οι άντρες φοράνε τέτοια;

Ας δούμε την παρέλαση των Ευζώνων μας.

Δείτε την παρακάτω εικόνα. Είναι Ελληνίδες της εποχής εκείνης.
Τι έκαναν οι γυναίκες στην Ελληνική Επανάσταση;

Εφέτος γιορτάζουμε τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. 200 χρόνια από τότε που οι Έλληνες και οι Ελληνίδες φώναξαν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ και πήραν την απόφαση να ξεσηκωθούν.

Κάθε χρόνο, εμείς οι Έλληνες την 25η Μαρτίου τη γιορτάζουμε με λαμπρότητα. Γιατί; Πώς;

Τη γιορτάζουμε στα σχολεία μας. Τη γιορτάζουμε και με παρελάσεις. Αυτή τη μέρα κρεμάμε στο μπαλκόνι μας την ελληνική σημαία.

Ποια χρώματα έχει η ελληνική σημαία; Τι σημαίνουν; Ο σταυρός τι δείχνει; Τι σημαίνουν οι ρίγες;

Πάμε να μάθουμε να τη ζωγραφίζουμε. Δίπλα στη σημαία σας ας μάθουμε να γράφουμε σχετικές λέξεις όπως:  Ελλάδα, Έλληνας, Ελληνίδα, Ελληνική σημαία, Εθνικός Ύμνος. Δείτε πώς ΕΔΩ.

Ωστόσο στις 25 Μαρτίου δε γιορτάζουμε μόνο την Ελληνική Επανάσταση.
Γιορτάζουμε και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Δείτε άλλη μία παρέλαση των ευζώνων.

2. Δείτε ένα βίντεο αφιέρωμα:

3. Δείτε την παράσταση "Ο Καραγκιόζης στο κρυφό σχολειό"

4. Ζωγραφίστε τον αγαπημένο σας ήρωα ή ότι άλλο θέλετε από την Ελληνική Επανάσταση και ανεβάστε το στο padlet του σχολείου μας.

5. Εάν θέλετε, πάρτε μέρος στο διαγωνισμό των Ελληνικών Ταχυδρομείων. Πρέπει να ζωγραφίσετε κάτι σχετικό στο έντυπο που μπορείτε να κατεβάσετε από ΕΔΩ. Περισσότερες λεπτομέρειες για τον διαγωνισμό ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2020-2021, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 12/03/2024