Εξ' αποστάσεως Τσικνοπέμπτη

4/3/2021

Γιατί λέγεται Τσικνοπέμπτη;

Σύμφωνα με το έθιμο την ημέρα αυτή, στα σπίτια ψήνουν κρέας στη σχάρα, γεμίζοντας τον αέρα με τη μυρωδιά της «τσίκνας».

Η ημέρα της Πέμπτης επιλέχθηκε, σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση, διότι η Τετάρτη και η Παρασκευή είναι σημαντικές ημέρες νηστείας.

Από την Τσικνοπέμπτη ξεκινούν οι εκδηλώσεις του καρναβαλιού. Την Κυριακή εδώ στην Πάτρα γιορτάζεται το Καρναβάλι των Μικρών, την επόμενη Κυριακή γιορτάζεται το Πατρινό Καρναβάλι και τη Δευτέρα είναι η Καθαρά Δευτέρα, οπότε ξεκινάει η νηστεία της Σαρακοστής.

Και σεις σήμερα θα τσικνίσατε το μεσημέρι με τους δικούς σας ή θα το κάνετε το βράδυ. Άντε και του χρόνου!

Από την Τσικνοπέμπτη είπαμε ξεκινούν οι εκδηλώσεις του καρναβαλιού. Οι άνθρωποι ντύνονται μασκαράδες τραγουδάνε και χορεύουν. Τις προηγούμενες χρονιές στο σχολείο ψήναμε σουβλάκια και κάναμε ένα μικρό πάρτι στην τάξη.

Αν και εφέτος δεν είμαστε στο σχολείο θα προσπαθήσουμε να γιορτάσουμε την Τσικνοπέμπτη διαδικτυακά. Γι' αυτό κι εμείς σήμερα συμφωνήσαμε να κάνουμε τα τρελά κεφάλια (τρελό βάψιμο και χτένισμα) και το καραόκε.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

ΑΡΧ - ΚΑΡΑΜΕΛΑ

ΠΑΝ - ΚΙΒΩΤΟΣ

ΜΙΜ - ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΛΑΜΠΡΟ

Ας διαβάσουμε:

ΜΥΛ - ΠΑΡΑΛΙΑ

ΘΑΝ - smooth criminal

ΡΑΦ - ΑΧ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

Ας παίξουμε:

ΑΘ - ΚΟΙΤΑ ΜΕ

ΧΡΙ - ΑΓΡΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ

ΑΝΔ + ΠΗΝ - ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ

Ας φτιάξουμε:

Δύο εξ' αποστάσεως διδακτικές ώρες.

Δημιουργός Copyright © 2020-2021,

Τελευταία ενημέρωση 17/09/2023