Ο ήλιος ο ηλιάτορας
΄ τάξη

Στόχοι:
Να
συνδέσουν τις θέσεις του ήλιου στον ουρανό με έννοιες χρόνου όπως πρωί, μεσημέρι, βράδυ κλπ. Να κατανοήσουν την ύπαρξη της ημέρας και της νύχτας. Να συνδέσουν την εναλλαγή μέρας και νύχτας με δραστηριότητες και ασχολίες των ανθρώπων. Να καταλάβουν τον λόγο που οι άνθρωποι υμνούν τον ήλιο, τον ηλιάτορα.

Το βιβλίο ΕΔΩ σελ. 44.

• Τι λέμε το πρωί; Γιατί το λέμε;

• Και τι λέμε το βράδυ; Γιατί;

• Πότε έχουμε μέρα και πότε νύχτα;

• Έχετε δει ποτέ την ανατολή;

• Έχετε δει ποτέ τη δύση του ήλιου;

• Στο σχολείο μας από πού ανατέλει και προς τα πού δύει ο ήλιος; Πού είναι δηλαδή η ανατολή και πού η δύση;

• Tι δραστηριότητες κάνουμε την ημέρα και τι τη νύχτα;

Ένας μεγάλος ζωγράφος, ο Βαν Γκογκ, ζωγράφισε την ανατολή και τον ουρανό με τα άστρα. Φανταστείτε ότι είστε μέσα σε κάθε εικόνα. Τι κάνετε; Τι ακούτε; Τι μυρίζετε; Τι νιώθετε;

Ένας πολύ σπουδαίος Έλληνας ποιητής έγραψε για τον ήλιο:

• Tι είναι στην πραγματικότητα ο ήλιος;

• Πού πηγαίνει ο ήλιος όταν δύει; Και από πού έρχεται κάθε πρωί;

Σηκωθείτε από την καρέκλα και κάντε τη γη. Χρειάζονται 24 ώρες για να κάνει η γη μία περιστροφή γύρω από τον εαυτό της.

Πριν από πολλά χρόνια οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν διάφορες ιστορίες για τον ήλιο.

Πάμε λουλούδι μικρό σελ. 17

Πολλά τραγούδια έχουν γραφτεί για τον ήλιο. Ακούστε ένα. Γιατί ο τραγουδιστής λέει τον ήλιο αρχηγό;

Κι ένα παιχνίδι για τον ήλιο. Σηκωθείτε και γυρίστε γύρω γύρω κάνοντας τον ήλιο. Ο ήλιος γυρνά πιο αργά, χρειάζεται 365 ημέρες για μία του περιστροφή.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1.Βγείτε στο μπαλκόνι σας και με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου βρείτε προς τα πού είναι η ανατολή και προς τα πού η δύση.

2.Δες παρακάτω τον μύθο του Φαέθωνα:

2.Μάθε να ζωγραφίζεις το δειλινό ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2020-2021,

Τελευταία ενημέρωση 17/09/2023