Τηλεδιάσκεψη και τέσσερις αποστολές
Δ΄ τάξη

Παιδιά, σας αναθέτω τις παρακάτω αποστολές. :

1. Φτιάξτε μια μάσκα προστασίας από χαρτί. Διακοσμήσετε την και φορέστε την. Τραβήξτε μια φωτογραφίας σας φορώντας τη μάσκα και στείλτε την.
    Στόχος η δημιουργική απασχόληση.

2.
        Σε αυτήν την αποστολή συμμετείχαν 15 από τους 17 μαθητές

3. Γράψτε ένα απλό κείμενο σε τέσσερις παραγράφους με τίτλο: Η γιαγιά μου ή ο παππούς μου. Στην πρώτη παράγραφο να γράψετε το όνομά του/της, πόσο χρονών είναι και πού μένει. Στη δεύτερη παράγραφο να γράψετε πώς είναι και τι φοράει συνήθως. Στην τρίτη παράγραφο να γράψετε τι του/της αρέσει να κάνει, τι σας λέει και τι κάνετε μαζί. Στην τέταρτη παράγραφο να γράψετε τι εύχεστε για τη γιαγιά ή τον παππού σας και τι θα θέλατε για το μέλλον. Μην ξεχάσετε στο κείμενό σας να χρησιμοποιήσετε μπόλικα επίθετα, μετοχές και συναισθήματα. Μπορείτε να συνοδεύσετε το κείμενό σας με μία σχετική εικόνα και λεζάντα, αν θέλετε.
    Στόχος η παραγωγή γραπτού λόγου.

Σε αυτήν την αποστολή συμμετείχαν 16 από τους 17 μαθητές

4. Φτιάξτε τη γιαγιά ή τον παππού σας, βάλτε τους μαλλιά, μουστάκια ή γένια για όποιον έχει όπως στις παρακάτω φωτογραφίες. Για να δείτε βίντεο για την κατασκευή αυτή πατήστε ΕΔΩ.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
    Aν δεν ανοίγει το βίντεο, δεν πειράζει. Αυτοσχεδιάστε. Αν δεν έχετε τρυπητήρι, χρησιμοποιήστε τη μύτη ενός στυλού. Αν δεν έχετε κλωστές, χρησιμοποιήστε λωρίδες χαρτιού που θα τις κόψετε μόνοι σας. ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.
    Στόχος
    η δημιουργική απασχόληση.

Σε αυτήν την αποστολή συμμετείχαν 14 από τους 17 μαθητές

5. Φτιάξτε ένα μικρό βίντεο, να κρατάει το πολύ ένα λεπτό, στο οποίο να μας παρουσιάζετε πώς πλένουμε σωστά τα χέρια για να μη μεταφέρουμε ιούς.
    Στόχοι η παραγωγή προφορικού λόγου, η προσωπική υγιεινή και η δημιουργική απασχόληση.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
    στο βίντεο μπορείτε να μιλάτε, ώστε να ακούμε τις οδηγίες σας, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φαίνεται το πρόσωπό σας. Βάλτε τη δημιουργικότητά σας και το χιούμορ. Εάν κάποιος δεν μπορεί να φτιάξει το βίντεο, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!

Σε αυτήν την αποστολή συμμετείχαν 13 από τους 17 μαθητές.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Γράφουμε τα κείμενα με στυλό που σβήνει σκούρου χρώματος σε ένα απλό τετράδιο ή φύλλο.

2. Αν θέλουμε διορθώνουμε τα ορθογραφικά μας λάθη παρέα με τους γονείς μας.

3. Βγάζουμε τις εργασίες μας φωτογραφία με φως ημέρας και την ανεβάζουμε με τη βοήθεια των γονέων μας.

4. Αν έχουμε απορίες ή θέλουμε να επικοινωνήσουμε γράφουμε στα ΣΧΟΛΙΑ.

Δημιουργός Copyright © 2019-2020, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023