Επετειακό 25ης Μαρτίου
Γλώσσα, Δ΄τάξη

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το μάθημα αυτό το δίδαξα εξ' αποστάσεως, ωστόσο μπορείτε να βρείτε εδώ χρήσιμες δραστηριότητες.

Παιδιά, αύριο γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου. Δείτε πολύ σύντομα τι έγινε τότε:

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Διαβάστε στο βιβλίο της Γλώσσας τα κείμενα της 12ης ενότητας "Χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!". Εάν δεν έχετε το βιβλίο, πατήστε ΕΔΩ για να τα διαβάσετε.

Στόχος η φιλαναγνωσία.

2. Ακούστε τον Ύμνο εις την Ελευθερία στο παρακάτω βίντεο. Όλοι τον ξέρουμε να τον λέμε απ' έξω. Και τις δύο του στροφές. Το ξέρατε όμως ότι ο Εθνικός μας Ύμνος, που τον έγραψε ο Διονύσιος Σολωμός, δεν έχει μόνο δύο στροφές, αλλά 146; Μπορείτε, αν θέλετε, κάποιες ή όλες να τις διαβάσετε ΕΔΩ.

Στόχος μουσική παιδεία.

3. Για να προετοιμάσουν την Επανάσταση τρεις Έλληνες, ο Εμμανουήλ Ξάνθος, ο Νικόλαος Σκουφάς και Αθανάσιος Τσακάλωφ, δημιούργησαν μια μυστική οργάνωση το 1814 που ονομάστηκε "Φιλική Εταιρεία". Όποιος συμμετείχε σε αυτήν την οργάνωση έπαιρνε έναν όρκο ότι θα έδινε τη ζωή του για την ελευθερία κλπ.

Φανταστείτε ότι είστε πολεμιστές του '21 που παίρνετε μέρος στη Φιλική Εταιρεία. Γράψτε τους όρκους σας (τουλάχιστον 3-4). Τι ορκίζεστε ότι θα κάνετε για την πατρίδα σας; Θα ξεκινάτε περίπου έτσι: Με λένε ............ και ορκίζομαι ότι ........

Στόχος η παραγωγή γραπτού λόγου.

Συμμετείχαν 16 από τους 17 μαθητές. Σύνδεσμος ΕΔΩ.

4.  ΕΔΩ θα βρειτε πολλούς ήρωες του 1821 και από κάτω λίγα λόγια για τον καθένα. Ζωγραφίστε με ωραία χρώματα εκείνον που θαυμάζετε περισσότερο. Μην ξεχάσετε ο ήρωάς σας να μιλάει.

Στόχος η καλλιτεχνική παιδεία.

Συμμετείχαν 14 από τους 17 μαθητές. Σύνδεσμος ΕΔΩ.

5. Φτιάξτε ένα τσολιαδάκι κυρίως με χαρτί υγείας σαν κι αυτό της φωτογραφίας. Ακριβείς οδηγίες θα βρείτε ΕΔΩ.

Αν δε θέλετε να φτιάξετε τσολιαδάκι, μπορείτε να φτιάξετε, αυτοσχεδιάζοντας και με ότι υλικό νομίζετε εσείς ή να ζωγραφίσετε, ένα από τα παρακάτω όπλα, τα οποία κρατούσαν οι ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης.

Στόχος η δημιουργική απασχόληση.

Συμμετείχαν 16 από τους 17 μαθητές. Σύνδεσμος ΕΔΩ.

6. Λύστε στο τετράδιο μαθηματικών ή σε ένα χαρτί αν δεν το έχετε το παρακάτω πρόβλημα. Να γράψετε πίνακα, λύση απάντηση:    (Στόχος η λύση απλού προβλήματος)

Μια ομάδα 8 κλεφτών έστησε ενέδρα στους Τούρκους και τελικά κατάφεραν να κλέψουν 3.527 βόλια για τις πιστόλες τους. Πόσα βόλια θα πάρει ο κάθε κλέφτης;

Συμμετείχαν 15 από τους 17 μαθητές. Σύνδεσμος ΕΔΩ.

7. Παιδιά, δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά οι ήρωες του '21 είχαν όλοι μουστάκι και φορούσαν φέσι ή μαντίλι στο κεφάλι. Μεταμορφωθείτε σε ήρωα με μουστάκι! Βάλτε μουστάκια, φορέστε φέσια ή μαντίλια και ότι άλλο νομίζετε ότι ταιριάζει. Πάρτε ανάλογη πόζα και φωτογραφηθείτε.

ΠΡΟΣΟΧΗ: για να τραβήξετε αυτή τη φωτογραφία φορέστε γυαλιά ηλίου. Δεν ταιριάζουν στην αμφίεση ενός ήρωα της Επανάστασης, αλλά πρέπει να τα φοράτε, για να προστατευτούν τα πρόσωπά σας στο ίντερνετ. Αν δεν φοράτε σκούρα γυαλιά ηλίου ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ αυτή τη φωτογραφία.

Αν θέλετε οπωσδήποτε να βγάλετε αυτή τη φωτογραφία και δεν έχετε σκούρα γυαλιά ηλίου, μπορείτε να φτιάξετε εσείς χάρτινα γυαλιά και να φωτογραφηθείτε τελικά. Αυτοσχεδιάστε, είναι το καλύτερο πράγμα.

Στόχοι η Θεατρική Αγωγή και η δημιουργική απασχόληση.

Συμμετείχαν 12 από τους 17 μαθητές. Σύνδεσμος ΕΔΩ.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Γράφουμε τα κείμενα με στυλό που σβήνει σκούρου χρώματος.

2. Αν θέλουμε διορθώνουμε τα ορθογραφικά μας λάθη παρέα με τους γονείς μας.

3. Βγάζουμε τις εργασίες μας φωτογραφίες με φως ημέρας και τις στέλνουμε στη δασκάλα.

4. Αν έχουμε απορίες ή θέλουμε να επικοινωνήσουμε γράφουμε στα ΣΧΟΛΙΑ.

Στην τηλεδιάσκεψη συμμετείχαν όλοι οι μαθητές.

Δημιουργός Copyright © 2019-2020, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 13/03/2024