Πού ανήκω;
Αγωγή Πολίτη Ε
΄ τάξη

Στόχοι: Οι μαθητές να δομήσουν την έννοια του «μέλους» μιας ομάδας, να κατανοήσουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που συνοδεύουν την ιδιότητα του μέλους, να διαπιστώσουν ότι με τη συμμετοχή σε ομάδες ικανοποιούνται ατομικές και κοινωνικές ανάγκες.

Προτεινόμενη προαιρετική δραστηριότητα από το Υπουργείο, που μπορεί να ενταχθεί και να υλοποιηθεί σε αυτή την ενότητα:

Τίτλος: Είσαι φίλος, γίνε μέλος

Στόχος: Ανάπτυξη του κριτικού κοινωνικού και πολιτικού γραμματισμού των παιδιών, ώστε να γίνουν οι αυριανοί δημοκρατικοί και ενεργοί πολίτες, μέσω των σχέσεών τους με τα μέλη της οικογένειας. Κατανόηση των τρόπων σύστασης ομάδων και τις μορφές της οικογένειας.

Περιγραφή δραστηριότητας: Οι μαθητές και μαθήτριες διατυπώνουν γραπτώς τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για την οικογένειά τους. Όποιο παιδί επιθυμεί περιγράφει/συστήνει την ομάδα αναφοράς του (όνομα, μορφή
οικογένειας/σκέψεις/συμπεριφορές/συνήθειες/αξίες/προσδοκίες/συναισθήματα ομάδας-οικογένειας).

Δημιουργός Copyright © 2022-2023,

Τελευταία ενημέρωση 03/09/2022