Παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η τριβή
Φυσική Στ΄ δημοτικού

Στόχοι:
 Να κατασκευάσουν οι μαθητές τριβόμετρο και να διαπιστώσουν πειραματικά τους παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η τριβή.

Η τριβή που ασκείται σ' ένα σώμα εξαρτάται από το βάρος του σώματος που γλιστρά πάνω σε μια επιφάνεια και από το είδος των επιφανειών που τρίβονται. Αν οι επιφάνειες είναι λείες, τότε η τριβή είναι μικρή, ενώ, αν οι επιφάνειες είναι τραχιές, η τριβή είναι μεγαλύτερη.

Η τριβή δεν εξαρτάται από το μέγεθος της επιφάνειας.

Βέβαια ακόμα και οι πιο επίπεδες επιφάνειες των στερεών σωμάτων, ακόμη και αυτές που με το μεγεθυντικό φακό φαίνονται τελείως λείες, μικροσκοπικά δεν είναι τέλειες. Υπάρχουν δηλαδή κενές θέσεις μορίων ή μόρια που «προεξέχουν». Οι «ανωμαλίες» αυτές δυσκολεύουν την κίνηση των σωμάτων, όταν οι επιφάνειές τους τρίβονται, προκαλούν δηλαδή τριβή.

Σύνδεσμος  ΕΔΩ

Τριβή και βάρος

Τριβή και εμβαδόν
(Η τριβή δεν εξαρτάται από το μέγεθος της επιφάνειας)

ΕΡΓΑΣΙΑ

Παρουσιάστε ένα γρήγορο πείραμα τριβής στο σχολείο.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,

Τελευταία ενημέρωση 24/09/2023