Βουνά και πεδιάδες της Ελλάδας - Η ζωή εκεί
Γεωγραφία, Ε΄ δημοτικού

Στόχοι:
Nα εντοπίζουν οι μαθητές στον χάρτη και να ταξινομούν ανά γεωγραφικό διαμέρισμα τα μεγαλύτερα βουνά και τις πεδιάδες της Ελλάδας, να περιγράφουν τις ασχολίες των ορεσίβιων ανθρώπων και να καταγράφουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, να καταγράφουν τα πλεονεκτήματα που απολαμβάνουν οι κάτοικοι των πεδιάδων.

Σύνδεσμος SlideShare ΕΔΩ

Η Ελλάδα έχει δύο μεγάλες οροσειρές: την οροσειρά της Ροδόπης και την οροσειρά της Πίνδου.

Τα μεγαλύτερα βουνά της Ελλάδας είναι: Όλυμπος, Σμόλικας, Βόρας, Γράμμος, Γκιώνα, Τύμφη, Αθαμανικά Όρη, Παρνασσός, Ίδη, Λευκά Όρη, Βαρδούσια, Ταΰγετος. Ο Όλυμπος είναι το ψηλότερο ελληνικό βουνό και ένα από τα ψηλότερα της βαλκανικής χερσονήσου.

Οι μεγαλύτερες πεδιάδες της Ελλάδας είναι: Θεσσαλονίκης – Γιαννιτσών, Θεσσαλίας, Ξάνθης – Κομοτηνής, Έβρου, Σερρών, Δράμας, Ηλείας, Κωπαΐδας. Άλλες πεδιάδες είναι παράλιες και άλλες ηπειρωτικές.

Γνωστές κοιλάδες της Ελλάδας είναι: Τεμπών (Θεσσαλία), Αλφειού (Πελοπόννησος), Ευρώτα (Πελοπόννησος), Καλαμά ( Ήπειρος).

Σημαντικότερα οροπέδια είναι της Τρίπολης στην Πελοπόννησο και του Λασιθίου στην Κρήτη.

Οι κάτοικοι των ορεινών αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και ιδιαίτερα τον χειμώνα όπως τις συγκοινωνίες γίνονται με δυσκολία, προβλήματα που σχετίζονται με την υγεία, τη διατροφή τη δική τους και των ζώων, την ενημέρωση και την επικοινωνία γενικότερα. Ασχολούνται κυρίως με την κτηνοτροφία. Τον τελευταίο καιρό γίνονται προσπάθειες να αναπτυχθεί και ο αγροτουρισμός.

Mάθε τα μεγαλύτερα βουνά της Ελλάδας με τη βοήθεια του παρακάτω ποιήματος:

Διαβάστε ΕΔΩ για το μοναδικό αλπικό τοπίο στην Ελλάδα

Ο Όλυμπος σε 10 λεπτά!

Ένα υπέροχο βίντεο για το μυθικό βουνό. Προβλήθηκε στο Grito Rock Festival 2013 (3-3-2013), στο Ελληνογερμανικό φόρουμ για την Ορεινή Πεζοπορία (7-12-2013) και στην ημερίδα για την ανάδειξη του Ολύμπου της αντιπεριφέρειας Πιερίας (23-11-2014).

Οδοντωτός - Διασχίζοντας το φαράγγι του Βουραϊκού

Μάθετε περισσότερα για το φαράγγι του Βουραϊκού και τον Οδοντωτό ΕΔΩ.

Οροπέδιο Λασιθίου: Στη γη των ανεμόμυλων

«Καλωσόρσαταν» στις γαλάζιες παραλίες της Κοιλάδας του Αχελώου!

Κάθε καλοκαίρι πραγματοποιούνται στην Κοιλάδα του Αχελώου ενναλακτικές καλοκαιρινές δραστηριότητες, φιλικές με το ποτάμι, με οικολογική ευαισθησία και σεβασμό στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος.

Αγροτουρισμός στην Ελλάδα

Δες την Ελλάδα στο GOOGLE MAPS. Εντόπισε τα μεγαλύτερα βουνά και τις μεγαλύτερες πεδιάδες της.

Κουίζ για τα βουνά της Ελλάδας:  ΕΔΩ (1), ΕΔΩ (2), ΕΔΩ (3), ΕΔΩ (4), ΕΔΩ (5)

Κουίζ για τις πεδιάδες της Ελλάδας: ΕΔΩ (6), ΕΔΩ (7), ΕΔΩ (8), ΕΔΩ (9)

Δημιουργός Copyright © 2022-2023,

Τελευταία ενημέρωση 10/12/2023