17 Νοεμβρίου 1973
Γλώσσα, Β΄τάξη

Πρόκειται για τη δραστηριότητα 8 της ενότητας 9 "Που λες, είδα...".

Στόχοι: H επαφή των μαθητών με τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, η αναγνώριση του αγώνα που δόθηκε, η τιμή σε όσους αγωνίστηκαν.

16/11/2021

Tι βλέπετε στις εικόνες; Έχετε ξαναδεί κάτι τέτοιο;

Ζητήστε από τους μεγαλύτερους να σας πουν τι έγινε στο Πολυτεχνείο.

Φτιάχνουμε το πλακάτ του Πολυτεχνείου με το σύνθημα "Ψωμί, παιδεία, ελευθερία". Χρειαζόμαστε μόνο ένα καλαμάκι και ένα κομμάτι άσπρο χαρτόνι. Κάνουμε "διαδήλωση" στο σχολείο φωνάζοντας το γνωστό σύνθημα.

ΑΝΑΓΝΩΣΗ: Μέχρι "Όλο με αινίγματα μιλά ο μπαμπάς αυτές τις μέρες!"

ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ: ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

17/11/2021

Μικρή γιορτή

Στη συνέχεια τα παιδιά απαγγέλουν τα ποιήματα που ήδη έχουν μάθει (μία στροφή το καθένα). Εμπλουτίζω με τραγούδια.

Φτιάχνουμε τη λίστα της χαράς: Σε χαρτί του μέτρου τα παιδιά προτείνουν και γράφουν με τον μαρκαδόρο τους πράγματα για τα οποία χαιρόμαστε που τα έχουμε σήμερα όλοι.

Τέλος γράφουμε τα συνθήματα του Πολυτεχνείου στον "τοίχο". Ο τοίχος μπορεί να είναι χαρτί του μέτρου, μπορεί να είναι ο πίνακας ή ένα λευκό χαρτί Α4 για τον καθένα.

Μετά το τέλος της γιορτής μας αποχωρούμε φωνάζοντας το γνωστό σύνθημα.

Δημιουργός Copyright © 2021-2022, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 08/11/2023