Σημαντικά έργα
Μελέτη Περιβάλλοντος, Δ΄ τάξη

Σημαντικά έργα: Εγνατία οδός

Γνωρίστε το καινούριο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων.

• Τι θα αλλάξει τώρα με το καινούριο σχολείο στη ζωή των μαθητών;
  • Είναι ένα σημαντικό έργο η κατασκευή του καινούριου νηπιαγωγείου;
  • Ποια έργα είναι τελικά σημαντικά;
  • Γνωρίζετε κάποιο σημαντικό έργο που έχει γίνει στον τόπο μας;
  • Πώς το έργο αυτό άλλαξε τη ζωή μας;

Να μερικά από τα πιο σημαντικά έργα που έχουν γίνει στην Ελλάδα:

ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ   χάρτης

Για ποιο λόγο νομίζετε ότι το κράτος κατασκεύασε αυτό το σημαντικό έργο;

ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ   χάρτης

Για ποιο λόγο κατασκευάστηκε αυτό το σημαντικό έργο;

ΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ       χάρτης

Για ποιο λόγο κατασκευάστηκε; Πώς επηρεάζει τη ζωή των κατοίκων της Αθήνας; ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΓΕΦΥΡΑ ΡΙΟΥ - ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ (Χαρίλαος Τρικούπης)      χάρτης

Για ποιο λόγο κατασκευάστηκε; Πώς επηρεάζει τη ζωή των ανθρώπων;

Γιατί οι άνθρωποι κατασκευάζουν τέτοια έργα; ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Γιατί αυτά τα έργα που είδαμε παραπάνω είναι σημαντικά; ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΓΕΦΥΡΑ ΠΟΤΑΜΟΥ ΒΕΝΕΤΙΚΟΥ (παραπόταμος Αλιάκμονα)   χάρτης
Ο Βενέτικος (και Βελονιάς) είναι ποταμός της Μακεδονίας του νομού Γρεβενών.
Είναι ένας από τους μεγαλύτερους παραπόταμους του Αλιάκμονα.

ΤΟ ΓΕΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ      χάρτης

Ποιους εξυπηρετούν οι γέφυρες αυτές; Γιατί κατασκευάστηκαν; ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Είναι σημαντικά έργα; Γιατί; ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΛΙΜΝΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ     χάρτης
Είναι φράγμα στον ποταμό Χάραδρο και απέχει 8 χλμ από την πόλη του Μαραθώνα.
Το φράγμα κατασκευάστηκε τα έτη 1926-1929 για να καλύψει τις υδρευτικές ανάγκες της Αθήνας.

ΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ  ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ ή ΤΑΥΡΩΠΟΥ       χάρτης
Το νερό της χρησιμοποιείται για άρδευση και ηλεκτροπαραγωγή, καθώς εκεί κοντά, στο χωριό Μητρόπολη, βρίσκεται και υδροηλεκτρικό εργοστάσιο. Τα τελευταία χρόνια η λίμνη έχει αξιοποιηθεί και τουριστικά, με αρκετές δραστηριότητες πάνω και γύρω από τη λίμνη.

Για ποιο λόγο κατασκευάστηκαν αυτά τα φράγματα; Τι υπήρχε στη θέση τους πριν; Επηρεάζουν τη ζωή των ανθρώπων; Πώς; Είναι σημαντικά έργα; ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΔΙΩΡΥΓΑ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ      χάρτης

Από πολύ παλιά οι άνθρωποι ήθελαν να περνούν από αυτό το σημείο. Γιατί; Η διώρυγα τους διευκόλυνε; Είναι σημαντικό έργο λοιπόν; χάρτης

ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ

Ο Υπουργός Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής ανακοίνωσε ότι εγκρίθηκε η χρηματοδότηση (τι σημαίνει;) για να κατασκευαστεί ένα σημαντικό έργο στον τόπο μας. Προτείνετε ένα έργο που πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο να κατασκευαστεί στον τόπο μας.

Από ποιους γίνεται η χρηματοδότηση; Δηλ. ποιοι μπορούν να δώσουν χρήματα για να κατασκευαστεί ένα έργο; ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Σημαντικό έργο συνηθίζουμε να λέμε αυτό που ικανοποιεί ανάγκες που έχουν πάρα πολλοί άνθρωποι.

Υπάρχουν έργα όπως αεροδρόμια, λιμάνια, σήραγγες, γέφυρες, αυτοκινητόδρομοι, υπόγειος σιδηρόδρομος (μετρό), τραμ κ.ά. που μας προσφέρουν ευκολότερη και πιο γρήγορη μετακίνηση.

Υπάρχουν και άλλου είδους μεγάλα έργα, εξίσου σημαντικά, που εξυπηρετούν όλους τους κατοίκους της χώρας, όπως η παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος στα εργοστάσια της ΔΕΗ, που λειτουργούν με την ενέργεια του νερού που πέφτει από ψηλά (υδροηλεκτρικά εργοστάσια). Τα τελευταία χρόνια, για την προστασία του περιβάλλοντος, γίνονται έργα όπως η υγειονομική ταφή των σκουπιδιών και ο βιολογικός καθαρισμός των λυμάτων.

Όσο οι άνθρωποι πληθαίνουμε και οι ανάγκες μας αυξάνονται, τόσο περισσότερα έργα κατασκευάζονται, με θετικές αλλά και με αρνητικές, μερικές φορές, συνέπειες για το περιβάλλον και τη ζωή μας.

Σημαντικά έργα, επιπτώσεις

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 15/10/2023

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Το μετρό της Αθήνας κατασκευάστηκε για να διευκολύνει την μετακίνηση των κατοίκων που είχε γίνει πολύ δύσκολη και χρονοβόρα λόγω της υπερβολικής κίνησης. Το μετρό είναι τρένο υπόγειο, δεν κινείται στους δρόμους όπου υπάρχουν πάρα πολλά αυτοκίνητα κι έτσι μπορεί να σε πάει στη δουλειά σου πολύ γρήγορα και κυρίως με ασφάλεια, αφού δεν κινδυνεύει να τρακάρει με άλλο όχημα. Ναι είναι ένα σημαντικό έργο γιατί εξυπηρετεί τις ανάγκες χιλιάδων ανθρώπων κάθε μέρα. ΠΑΝΩ

• Για να μετακινούνται πιο εύκολα, πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.
  • Για να μεταφέρουν τα προϊόντα τους ευκολότερα και γρηγορότερα.
  • Γιατί τα έργα αυτά αναπτύσσουν το εμπόριο, τον τουρισμό και την οικονομία μας.   ΠΑΝΩ

Ένα έργο είναι σημαντικό όταν εξυπηρετεί τις ανάγκες πολλών ανθρώπων.  ΠΑΝΩ

Τα έργα αυτά κατασκευάστηκαν:

• Για να μετακινούνται οι κάτοικοι πιο εύκολα, πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.
  • Για να μεταφέρουν τα προϊόντα τους ευκολότερα και γρηγορότερα.

Ένα έργο είναι σημαντικό όταν εξυπηρετεί τις ανάγκες πολλών ανθρώπων. ΠΑΝΩ

Η Αθήνα δέχτηκε πάρα πολλούς κατοίκους και συνεπώς οι ανάγκες για νερό πολλαπλασιάστηκαν δραματικά. Περισσότεροι κάτοικοι χρειάζονταν περισσότερο νερό που τότε δεν υπήρχε στην Αθήνα. Με το φράγμα του Μαραθώνα, που είναι ένα τείχος, έκλεισαν τα νερά του ποταμού και δημιουργήθηκε έτσι μια μεγάλη τεχνητή λίμνη από την οποία η Αθήνα παίρνει νερό μέχρι σήμερα. ΠΑΝΩ

Το ίδιο έγινε και με τα νερά στον Ταυρωπό. Πριν το φράγμα όλη η περιοχή πλημμύριζε, καταστρέφονταν τα χωράφια και τα χωριά, πνίγονταν τα ζώα. Με το φράγμα δημιουργήθηκε μια λίμνη όπου συγκεντρώθηκαν τα νερά. Τα χωράφια δεν πλημμυρίζουν πλέον.

Τώρα οι κάτοικοι έχουν νερό να πίνουν και να ποτίζουν. Παράγουν ηλεκτρική ενέργεια από το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο. Προστατεύουν από τις πλημμύρες τα σπίτια και τις καλλιέργειές τους.

Ναι είναι σοβαρά έργα, γιατί εξυπηρετούν τις ανάγκες πολλών ανθρώπων. ΠΑΝΩ

Χρηματοδότηση είναι τα χρήματα που δίνονται για να κατασκευαστεί ένα έργο.  ΠΑΝΩ

Η χρηματοδότηση ενός έργου γίνεται συνήθως από το κράτος. Μπορεί όμως να γίνει από τη Νομαρχία, το Δήμο, κάποιο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα, από ιδιώτες, ή από μεικτά σχήματα (κάποιους από τους παραπάνω μαζί).  ΠΑΝΩ