Η χαρά της γιορτής
Γ΄ τάξη

Πρόκειται για τη 2η Θεματική Ενότητα Θρησκευτικών Γ΄ δημοτικού "Θρησκευτικές γιορτές: Μέρες γεμάτες χαρά και σημασίες " (3 δίωρα).
Βασικοί στόχοι: Οι μαθητές να μοιραστούν εμπειρίες και συναισθήματα από τη συμμετοχή τους σε γιορτές, να κατανοήσουν τη θρησκευτική σημασία των γιορτών, να αναγνωρίζουν, να κατονομάζουν και να εξηγούν τα σύμβολα του Χριστιανισμού και άλλων θρησκειών, να επιβεβαιώσουν ότι οι θρησκευτικές γιορτές φέρνουν κοντά τους ανθρώπους και τους καλούν να γίνουν καλύτεροι.

Η χαρά της γιορτής
Η ενότητα αυτή είναι χωρισμένη σε δύο παρουσιάσεις. Στην πρώτη που μπορείτε να δείτε παρακάτω παρουσιάζεται όλη η ενότητα εκτός από το κομμάτι που αναφέρεται στην γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Το κομμάτι αυτό παρουσιάζεται σε ξεχωριστή παρουσίαση ακόμη παρακάτω, για να μπορεί να διδαχτεί και να παρουσιαστεί σε ημερομηνία πιο επίκαιρη.

Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών

Στην ενότητα περιλαμβάνονται οι εξής δραστηριότητες:

Φτιάξτε μία ζωγραφιά γεμάτη λέξεις, χρώματα, σύμβολα και εικόνες που εκφράζουν τη διάθεσή σας την ημέρα που γιορτάζετε την αγαπημένη σας γιορτή.

Σε ομάδες παρουσιάστε με παντομίμα το πανηγύρι του χωριού ή της περιοχής σας και σκηνές από γιορτές στο σπίτι σας.
☼ Φτιάχνουμε το πλάνο της γειτονιάς μας σχεδιάζοντας τον ναό της και το σχολείο μας.
☼ Σε ένα χαρτάκι γράψτε το όνομά σας, το όνομα του αγίου/της αγίας το οποίο έχετε και τη μέρα της γιορτής σας. Για να ομορφύνετε τη δημιουργία σας ακόμα περισσότερο, κολλήστε μια εικόνα του αγίου/της αγίας ή ζωγραφίστε τη μόνοι σας
☼ Κατασκευάστε με χαρτόνι και φαντασία το ρολόι του χρόνου στην τάξη. Πάνω του γράψτε τους μήνες και τις μέρες με τις βασικές χριστιανικές γιορτές και τις δικές σας γιορτές και κολλήστε τα χαρτάκια σας.

Θυμήσου μια μεγάλη γιορτή της εκκλησίας ή ένα πανηγύρι στο χωριό σου. Να καταγράψεις το τι γινόταν και το πώς πέρασες και να μας το ανακοινώσεις στην τάξη.

Βρείτε και παρουσιάστε έθιμα και εικόνες θρησκευτικών γιορτών από όλο τον κόσμο.
☼ Φέρτε μία πληροφορία για τη ζωή του Αγίου το όνομα του οποίου έχετε.
☼ Παιχνίδι ρόλων: Οικοδεσπότες και επισκέπτες σε μια γιορτή: Μια οικογένεια μουσουλμάνων υποδέχεται και περιποιείται μια οικογένεια χριστιανών στο σπίτι της την ημέρα του Ιντ αλ-Φιντρ
☼Εικονόλεξα με λόγια Τριών Ιεραρχών
Μαγική λέξη