Εορταστικό: Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά
Γλώσσα, Α
΄ τάξη

Τι γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα; Ποιο μήνα τα γιορτάζουμε; Ποια εποχή;

Ποιος ξέρει να μας πει με δυο κουβέντες τι συνέβη τότε;

Ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά την ιστορία της Γέννησης:

Τι βλέπουμε στην παρακάτω εικόνα;

Τι ετοιμασίες κάνουμε εκείνες τις μέρες στο σπίτι; Στο σχολείο;

Φυσικά στολίζουμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Όμως γιατί το στολίζουμε; Τι συμβολίζει;

Βασικά στολίζουμε έλατο και όχι άλλα δέντρα γιατί είναι αειθαλές, δηλαδή έχει καταπράσινα φύλλα όλες τις εποχές και φυσικά και τον χειμώνα. Έτσι φαίνεται πάντα ζωντανό και συμβολίζει την αιώνια ζωή του Χριστού. Το χιόνι που βάζουμε πάνω σημαίνει ότι είναι χειμώνας. Τα λαμπάκια είναι σαν να λένε σε όλους ότι ο Χριστός είναι το φως της ζωής. Τα λαμπάκια μοιάζουν με τα δώρα που έφεραν οι μάγοι και το αστέρι στην κορυφή συμβολίζει το μαγικό αστέρι που τους οδήγησε στη φάτνη.

Φωτό

Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο λοιπόν δείχνει όλα όσα έγιναν εκείνο το βράδυ. Για δείτε την ιστορία αυτού του δέντρου:

Γιατί ΑΥΤΟ το δέντρο είναι το πιο όμορφο μές στην πόλη;

Eλάτε να ζωγραφίσουμε ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο:

Aς διαβάσουμε το ποίημα "Χριστουγεννιάτικο δέντρο" της Ρένας Καρθαίου, που βρίσκεται στο Ανθολόγιό μας ΕΔΩ.

• Ποια στολίδια ήταν κρεμασμένα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο; Τι υπήρχε στη βάση του δέντρου και τι στην κορυφή του;

• Ρώτησε τους γονείς σου αν θυμούνται κάποιο ποίημα για το χριστουγεννιάτικο δέντρο, που έλεγαν όταν εκείνοι ήταν μαθητές.

• Φαντάσου ότι γίνεται ένας διαγωνισμός για το πιο παράξενα στολισμένο δέντρο. Τι θα κρέμαγες στα κλαριά του; Θέλεις να το ζωγραφίσεις;

Το χριστουγεννιάτικο δέντρο είναι ένα έθιμο που το έχουμε πάρει από τους ξένους. Οι Έλληνες τα πιο παλιά χρόνια δε στόλιζαν δέντρα αλλά καραβάκια.

Ξέρετε γιατί;

Φωτό

Η Ελλάδα ήταν και είναι χώρα ναυτική. Παντού θάλασσα. Πάρα πολλοί πατεράδες και αδερφοί δούλευαν στα καράβια. Και όλες οι οικογένειες τους περίμεναν. Και σήμερα κάποιοι στολίζουν καραβάκια.

Φυσικά αυτές τις μέρες δε στολίζουμε μόνο τα σπίτια μας, αλλά και τις πόλεις μας. Είδατε πώς είναι η πόλης μας, η Πάτρα, στολισμένη;

Οι πόλεις δε στολίζονται μόνο εδώ στην Ελλάδα, αλλά σε όλον τον κόσμο.

Ποιες άλλες ετοιμασίες κάνουμε στο σπίτι για τα Χριστούγεννα; Ποια σας αρέσει περισσότερο και γιατί;

Όλα αυτά είναι έθιμα.

Τα παιδιά ποιο έθιμο κρατούν τα Χριστούγεννα; Τι είναι τα κάλαντα; Eσείς τα έχετε πει ποτέ; Εφέτος θα τα πείτε;

Για δείτε πώς έλεγαν τα παιδιά τα κάλαντα τα παλιά χρόνια. Τι είναι ίδιο; Τι διαφέρει;:

Φωτό

Ελάτε να πούμε τα κάλαντα των Χριστουγέννων:

Σε όλα τα μέρη της Ελλάδας λένε τα ίδια κάλαντα;

Ας ακούσουμε τα κάλαντα που έχει το βιβλίο μας (Πελοποννήσου):

Ξέρετε άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια; Ποιο τραγουδάκι θέλετε να σας βάλω να ακούσετε;

Eλάτε να πούμε τα χριστουγεννιάτικα ποιήματα.

Τι γιορτάζουμε την Πρωτοχρονιά; Ποιο μήνα τη γιορτάζουμε; Ποια εποχή;

Την Πρωτοχρονιά γιορτάζουμε την αρχή του καινούριου χρόνου και τη γιορτή του Αγίου Βασιλείου.

Υπάρχουν πρωτοχρονιάτικα έθιμα;

Φωτό

Ελάτε να πούμε κι εμείς τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα:

Τι άλλα έθιμα ξέρετε;

Tις ημέρες αυτές οι άνθρωποι στέλνουν χριστουγεννιάτικες κάρτες στους φίλους τους. Βέβαια αυτά τα χρόνια πολλοί άνθρωποι στέλνουν τις ευχές τους στους αγαπημένους τους όχι με κάρτες ταχυδρομείου, αλλά με το ίντερνετ.

Εσείς λάβατε τέτοιες κάρτες; Ή έχετε φτιάξει ήδη κάποια; Δείξτε μας. Σε ποιον θα θέλατε να στείλετε κάρτα; Τι θα του γράφατε;

Τι δώρα περιμένετε εσείς εφέτος από τον Άγιο Βασίλη;

Ελάτε να τον ζωγραφίσουμε:

Aς πούμε τα πρωτοχρονιάτικα ποιήματα.

Ας παίξουμε στο χωριό του 'Aγιου Βασίλη ΕΔΩ.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Χρωμάτισε το δέντρο σου και γύρω γύρω ζωγράφισε το δώρο που ελπίζεις να πάρεις εφέτος. Στείλε φωτό.

2. Χρωμάτισε τον Άγιο Βασίλη σου. Κάνε τον να μιλάει. Στείλε φωτό.

3. Δες την ιστορία της Γέννησης:

4. Δες το παραμύθι "Το μικρό έλατο" ΕΔΩ.

5. Δες το παραμύθι "Το ποντικάκι που ήθελε ν' αγγίξει ένα αστεράκι" του Ευγένιου Τριβιζά.

6. Δες το παραμύθι "Είναι ο νεογέννητος Χριστός εδώ;" της Σοφίας Μαντουβάλου.

Δημιουργός Copyright © 2020-2021, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 14/12/2023