Δημιουργία αφίσας
Παραγωγή γραπτού λόγου, Β΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 2 του Τ.Ε. της 10ης ενότητας "ΠΡΟΣΟΧΗ! Τι λέει εκεί;" της Γλώσσας Β΄ δημοτικού. Βασικοί στόχοι: η δημιουργία αφίσας.

Προσυγγραφικό στάδιο: Aσχοληθήκαμε με την άσκηση 2 του Β.Μ. και με την άσκηση 1 του Τ.Ε. Οι μαθητές μέσα από αυτές τις δύο εργασίες κατανόησαν τα 6 βασικά δομικά στοιχεία που πρέπει να έχει μία αφίσα.

Συγγραφικό στάδιο: Κάναμε όλοι μαζί την άσκηση 2 του Τ.Ε., αφού εντοπίσαμε τις πληροφορίες που έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε.

Aφού βάλαμε όλη μας την τέχνη, αξιολογήσαμε όλοι μαζί τη δουλειά μας.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις αφίσες των παιδιών μου:

Αφού μάθαμε πάρα πολύ καλά τα 6 βασικά στοιχεία που πρέπει να έχει μία αφίσα (είδος εκδήλωσης, διοργανωτής, χρόνος, τόπος, εικόνα και ωραία, ξεχωριστά γράμματα), προχωρήσαμε στη δημιουργία αφίσας ατομικά από τον κάθε μαθητή. Ωστόσο πριν ξεκινήσουμε αναφέραμε συνοπτικά τα θέματα με τα οποία μπορεί να ασχολείται μία αφίσα.

Έχοντάς τα μπροστά τους το κάθε παιδί διάλεξε το θέμα της αφίσας του. Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις αφίσες αυτές.

Μετασυγγραφικό στάδιο: Μετά τη δημιουργία της αφίσας τους αυτοαξιολογήθηκαν. Τις μαζέψαμε και τις θαυμάσαμε όλες. Συζητήσαμε για τα λάθη που είχαν κάνει. Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση.

Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Χρόνοι: Απαιτήθηκαν 3 διδακτικές ώρες. Σχολ. έτος 2021-2022

Δημιουργός Copyright © 2021-2022,