Δίσκος Συναισθημάτων και Περιγραφής

Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω τους μαθητές μου να χρησιμοποιούν πιο πλούσιο λεξιλόγιο στα κείμενά τους πάντα κρεμούσα στον τοίχο της τάξης λέξεις χρήσιμες για την παραγωγή γραπτού λόγου, κυρίως επίθετα. Αυτό βέβαια ήταν από μόνο του πρόβλημα, γιατί δεν ήταν πάντα ορατές από όλους ή έπιαναν πολύ χώρο. Έτσι κατέληξα σε δύο δίσκους λέξεων, που μπορούν να τους έχουν πάντα μαζί τους και να τους χρησιμοποιούν όποτε αυτοί κρίνουν. Οι δίσκοι είναι ιδιαίτερα χρήσιμοι σε μαθητές Γ΄ και Δ΄ τάξεων.

Δίσκος Συναισθημάτων και Περιγραφής

Ο δίσκος από τη μία πλευρά έχει ρήματα και επίθετα Συναισθημάτων στις κατηγορίες "χαρά, λύπη, αγάπη, θυμός, φόβος" και από την άλλη έχει επίθετα για περιγραφές στις κατηγορίες "μέγεθος, υφή, υλικό, σχήμα, εμφάνιση, χαρακτήρας".

Τον τύπωσα σε χαρτί 120 γραμμαρίων, λευκό για τα συναισθήματα, γαλάζιο για τις περιγραφές και τον πλαστικοποίησα. Τα παιδιά έχουν τον δίσκο πάντα στην τσάντα τους και τον χρησιμοποιούν κατά τη συγγραφή του γραπτού λόγου, αλλά και κατά τη διόρθωσή του, όταν προσπαθούν να αλλάξουν τις λέξεις που τους σημειώνω ότι χρειάζονται αλλαγή εξαιτίας των επαναλήψεών τους.

Δίσκος Συναισθημάτων και Περιγραφής

Πρώτη άσκηση για την εξοικείωσή τους με τον δίσκο είναι η καρδιά κάποιου ήρωα. Τους ζητώ δηλαδή να φτιάξουν μία καρδιά, η οποία θα είναι κάποιου ήρωα που συναντήσαμε στη Γλώσσα ή στην Ιστορία και να τη γεμίσουν με τα ανάλογα συναισθήματα. Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές καρδιές ηρώων του Τρωικού πολέμου.

Το αρχείο του δίσκου Συναισθημάτων μπορείτε να το κατεβάσετε από ΕΔΩ και του δίσκου Περιγραφής από ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 05/04/2024