Εικονογραφημένο λεξικό
Παραγωγή γραπτού λόγου, Β΄ τάξη

Το λεξικό τα δευτεράκια το συναντούν στην 11η ενότητα της Γλώσσας "Τι βιβλίο είναι αυτό;". Μια ωραία ιδέα είναι να φτιάξουν το δικό τους εικονογραφημένο λεξικό. Παρακάτω παρουσιάζω δύο: ένα που φτιάχτηκε αποκλειστικά στα πλαίσια της ενότητας και η δημιουργία του κράτησε όσο και η ενότητα, και ένα που φτιάχτηκε με την ευκαιρία της ενότητας, αλλά η δημιουργία του κράτησε πολύ περισσότερο, σχεδόν ένα πεντάμηνο.

Εικονογραφημένο ορθογραφικό και ερμηνευτικό λεξικό από δευτεράκια

1η Περίπτωση

Αυτό το λεξικό περιέχει 39 λέξεις που τις συναντήσαμε στην 11η ενότητα της Γλώσσας "Τι βιβλίο είναι αυτό". Απαιτήθηκαν για τη δημιουργία του δύο διδακτικές ώρες. Κάθε μαθητής της τάξης μου εργάστηκε με δύο λέξεις.

Όταν οι λέξεις ολοκληρώθηκαν τις βάλαμε σε αλφαβητική σειρά. Ύστερα εγώ ψηφιοποίησα το υλικό, απλώς βγάζοντας τις εργασίες τους φωτογραφίες. Τοποθέτησα τις φωτό σε αρχεία Α4, τύπωσα μπρος πίσω, έκοψα και έδεσα τις σελίδες. Όλα τα παιδάκια πήραν από ένα δικό τους λεξικό!

2η Περίπτωση

Αυτό το λεξικό περιέχει 69 λέξεις, τις περισσότερες από τις οποίες συναντάμε στη Μελέτη Περιβάλλοντος της Β΄ δημοτικού και με τη δημιουργία του ασχοληθήκαμε στο 2ο και 3ο τρίμηνο. Οι περισσότερες λέξεις εδώ δόθηκαν σε ομάδες των τριών ή τεσσάρων. Δηλαδή σε κάθε ομάδα έδινα μία λέξη και ο κάθε μαθητής έγραφε τον δικό του ορισμό. Μετά συζητούσαν και κατέληγαν σε ένα κείμενο που περιείχε όλους τους ορισμούς και ο καθένας ζωγράφιζε το δικό του κομμάτι. Κάποιες λέξεις δύσκολες για τα παιδιά τις αναλάμβανε ένας μαθητής καθώς ήταν δύσκολο να δώσουν περισσότερους ορισμούς από έναν. Η ενασχόληση με το λεξικό γινόταν μια ή δυο φορές τον μήνα.

Ορισμούς και ζωγραφιές τα παιδιά τα έγραφαν σε άσπρα χαρτάκια που τους μοίραζα κάθε φορά.  Εγώ ψηφιοποίησα το υλικό και το διαμόρφωσα σύμφωνα με αυτά που είχαμε συζητήσει και μάθει. Τύπωσα τα λεξικά σε διαστάσεις ¼ της σελίδας Α4, τα έδεσα με συρραπτικό και τα μοιράσαμε ως ένθετο της εφημερίδας που έβγαζαν εκείνη τη χρονιά.

Ήταν μια εύκολη και ευχάριστη δουλειά από την πλευρά των μαθητών που δεν απαίτησε πολλές διδακτικές ώρες. Από την άλλη απαίτησε πολλές ώρες δουλειάς από εμένα για να βγει αυτό το ωραίο αποτέλεσμα που ήταν και ένα ωραίο ενθύμιο από τη φοίτησή τους στη Β΄ τάξη.

Μπορείτε να διαβάσετε αυτό το λεξικό ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 27/04/2024