Περιγραφή συναυλίας
Παραγωγή γραπτού λόγου, Ε΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 1 του Τ.Ε. της 7ης ενότητας της Γλώσσας της Ε΄ δημοτικού "Μουσική. Στόχοι: η εξάσκηση στην οργάνωση του κειμένου σε εννοιολογικό χάρτη, η περιγραφή της συναυλίας (έστω και με τη βοήθεια της φαντασίας τους), η αυτοαξιολόγηση και η αυτοβελτίωση.

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Μελετήσαμε ξανά το σχετικό κείμενο σημειώνοντας φράσεις που θα μπορούσαν τα παιδιά να χρησιμοποιήσουν και στα δικά τους κείμενα. Ακολούθησε η οργάνωση της γραφής του κειμένου τους σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές, αφού προετοιμάστηκαν, έγραψαν τα δικά τους κείμενα. Το αρχείο ΕΔΩ.

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Κάθε μαθητής που τέλειωνε με την περιγραφή του την αυτοαξιολογούσε και προσπαθούσε να τη βελτιώσει. Τέλος ζωγράφισαν μια αφίσα για τη συναυλία τους. Το αρχείο ΕΔΩ.

Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση με στόχο να επικεντρωθούν στον επίλογο. Κατεβάστε την από ΕΔΩ.

Την επόμενη ημέρα, αφού διόρθωσα τα γραπτά τους, οι μαθητές βελτίωσαν, διόρθωσαν και συμπλήρωσαν ότι χρειαζόταν ακόμα. Η αντιγραφή ολοκληρώθηκε στο σπίτι. Στα επόμενα μαθήματα της γλώσσας, πριν τη διδασκαλία του καινούριου μαθήματος, διαβάζαμε λίγα λίγα κείμενα.

Διάρκεια διδασκαλίας 3 διδακτικές ώρες.

Δημιουργός Copyright © 2022-2023,

Τελευταία ενημέρωση 12/12/2023