Περιγραφή τόπου
Γ΄ τάξη

Τα κείμενα που θα δείτε στην παρουσίαση γράφτηκαν στα πλαίσια της ενότητας "Στη γη και στη θάλασσα". Πρόκειται για την άσκηση 4 του τετραδίου εργασιών του κεφ. "Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν το βουνό". Στο προσυγγραφικό στάδιο έγινε συζήτηση για τον τόπο που θα επιλέξουν οι μαθητές να περιγράψουν και για τον τρόπο περιγραφής.

Περιγραφή τόπου

Έγινε καταιγισμός ιδεών και γράφτηκαν οι παράγραφοι και οι λέξεις που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν.

Στο συγγραφικό στάδιο κατέγραψαν όσο καλύτερα μπορούσαν τις ιδέες τους. Αξιολόγησαν το γραπτό τους διαβάζοντάς το προσεχτικά και διορθώνοντάς το μια φορά με τη δική τους αξιολόγηση και μια φορά μετά τη δική μου αξιόλογηση. Κατεβάστε το αρχείο από ΕΔΩ.

Στο επόμενο στάδιο καθαρόγραψαν, κόλλησαν τις εικόνες που είχα βρει και τυπώσει εγώ (ανάλογα με το γραπτό που παρέδωσε το καθένα) και πρόσθεσαν λεζάντες. Αναγνώστηκαν στην τάξη όσα περισσότερα γραπτά γινόταν.

Τέλος δόθηκε στους μαθητές για εμπέδωση και εξάσκηση η παρακάτω εργασία. Κατεβάστε την από ΕΔΩ.

Περιγραφή τόπου EΡΓΑΣΙΑ

Απαιτήθηκαν 4-5 διδακτικές ώρες. Σχολικό έτος 2018-2019

Παρακάτω γραπτά των παιδιών μου του σχολικού έτους 2014-15.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 03/11/2023