Αφήγηση: Κάτι που μου συνέβη
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 4 του Β.Μ., Ενότητας 10 "Ατυχήματα", κεφ. "Με λένε Σόνια". Στόχος η αφήγηση.

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Yπενθύμισα στους μαθητές τα δομικά στοιχεία του κειμένου σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές προχώρησαν στη συγγραφή των κειμένων τους.

Mέχρι εδώ 2 διδακτικές ώρες. Για το σπίτι έδωσα τις ασκήσεις 1 και 2, σελ. 7-8 απο το Τ.Ε.

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές διάβασαν τα κείμενά τους και αυτοξιολογήθηκαν. Έχουν μάθει πλέον να βελτιώνουν το γραπτό τους σύμφωνα με το φύλλο αξιολόγησης. Προσθέτουν ότι τους λείπει βάζοντας αστεράκια, αλλάζουν λέξεις, διορθώνουν.

Κατεβάστε το αρχείο της αυτοαξιολόγησης από ΕΔΩ.

Ύστερα αξιολόγησα και εγώ τα γραπτά τους και σημείωσα διορθώσεις και βελτιώσεις που δεν μπόρεσαν να κάνουν μόνοι τους. ;Eκαναν τις αλλαγές που τους πρότεινα και αντέγραψαν τα κείμενά τους. Αφού τα γραπτά έφτασαν στην τελική τους μορφή διαβάστηκαν όλα στην τάξη.

Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση. Μπορείτε να την κατεβάσετε από ΕΔΩ.

Συνολικός χρόνος: 4 διδακτικές ώρες.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,

Τελευταία ενημέρωση 07/02/2024