Αφήγηση: Μια νύχτα σε κατάστημα παιχνιδιών
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 4 σελ. 61 του Β.Μ. της 16ης ενότητας "Μουσεία" του κεφαλαίου "Το άγαλμα που κρύωνε".

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Γράψτε κι εσείς μια παρόμοια ιστορία. Φανταστείτε ότι ο ήρωας θέλει να γίνει κατασκευαστής παιχνιδιών και μπαίνει τη νύχτα σε κατάστημα παιχνιδιών, όπου ζωντανεύουν τα παιχνίδια αντί τα αγάλματα. Αρχικά φτιάξτε το σχεδιάγραμμα της ιστορίας σας με τέσσερις ως πέντε φράσεις. Έπειτα αναπτύξτε κάθε φράση έτσι ώστε να δημιουργηθούν παράγραφοι, απαντώντας στα ερωτήματα ποιος, πού, πότε, γιατί, πώς κτλ.

Η παραγωγή έγινε σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές, αφού προετοιμάστηκαν σύμφωνα με τις οδηγίες, δημιούργησαν τις δικές τους αφηγήσεις, τις οποίες μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω:

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δεύτερη προσπάθεια οι μαθητές να βελτιώσουν τα κείμενά τους χωρίς αρχείο αξιολόγησης. Παρατήρησα ότι κάποιοι ακόμα χρειάζονται το αρχείο για να μπορέσουν να βελτιώσουν. Οι γραπτοί λόγοι καθαρογράφτηκαν και διακοσμήθηκαν.

Τα κείμενα διαβάστηκαν στην τάξη και χειροκροτήθηκαν ανάλογα.

Απαιτήθηκαν τρεις διδακτικές ώρες.

Σχολικό έτος 2023-2024.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,