Αφήγηση
Το μηχάνημα
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για τις ασκήσεις 4 και 5 του Β.Μ., Ενότητας 9 "Συσκευές", κεφ. "Το μηχάνημα". Στόχος η αφήγηση.

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Yπενθύμισα στους μαθητές τα δομικά στοιχεία του κειμένου σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές προχώρησαν στη συγγραφή της άσκησης 4.

Μέχρι εδώ δύο ώρες. Για το σπίτι έδωσα την άσκηση 5γ του Τ.Ε. διαμορφωμένη. Κατεβάστε το αρχείο από ΕΔΩ.

Οι μαθητές προχώρησαν στη συγγραφή της άσκησης 5 διαμορφωμένη.

Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση. Κατεβάστε το αρχείο από ΕΔΩ.

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Ήταν η πρώτη φορά που και στις δύο περιπτώσεις δεν έδωσα στους μαθητές φύλλο αυτοαξιολόγησης, σε μια προσπάθεια να εφαρμόσουν ό,τι τους είχα διδάξει για το στάδιο αυτό και να αυτονομηθούν. Πρσπάθησαν λοιπόν να διορθώσουν και να βελτιώσουν τα γραπτά τους μόνοι τους. Ύστερα τα αξιολόγησα και εγώ και σημείωσα διορθώσεις και βελτιώσεις που δεν μπόρεσαν να κάνουν μόνοι τους. Στο σπίτι καθαρόγραψαν. Αφού τα γραπτά έφτασαν στην τελική τους μορφή διαβάστηκαν στην τάξη.

Συνολικός χρόνος: 6 διδακτικές ώρες.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Κουίζ ορθογραφίας ΕΔΩ και ΕΔΩ.
Κουίζ για την αφήγηση
ΕΔΩ.