Επιχειρηματολογώντας για το Παιδικό Μουσείο
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 1 σελ. 68 του Β.Μ. της 1ης ενότητας "Μουσεία", κεφάλαιο "Ελληνικό Παιδικό Μουσείο":  Για να επισκεφτείτε το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο, χρειάζεστε… χορηγό για τα εισιτήρια του μουσείου αλλά και για τα λεωφορεία που θα σας μεταφέρουν. Για να σας χρηματοδοτήσουν, γράφετε ένα γράμμα, με 200 περίπου λέξεις, στον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων προσπαθώντας να τον πείσετε πόσο ωραία και χρήσιμη θα είναι για σας αυτή η επίσκεψη, χρησιμοποιώντας στοιχεία από το κείμενο.

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Αφού συζητήσαμε διεξοδικά για το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο και τι έχει να προσφέρει στα παιδιά, τους υπενθύμισα τα δομικά στοιχεία των επιχειρηματολογικών κειμένων και της επιστολής, σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές, αφού προετοιμάστηκαν, δημιούργησαν τις δικές τους επιστολές προς την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων:

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές αυτοαξιολογήθηκαν, αξιολογήθηκαν και βελτίωσαν τα κείμενά τους. Οι επιστολές αναγνώστηκαν στην τάξη.

Στα πλαίσια της συγγραφής των επιστολών έδωσα αυτή την εργασία. Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Χρόνος που απαιτήθηκε: 4 διδακτικές ώρες

Σχολικό έτος 2023-2024