Γραφή ανακοίνωσης
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 3 του Β. Μ., ενότητας 1, κεφ. "Δύο μέρες στο βουνό". Στόχος: γραφή ανακοίνωσης.

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Δίδαξα στους μαθητές το κείμενο της Γλώσσας "Δύο μέρες στο βουνό" και τον τρόπο γραφής μιας ανακοίνωσης σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

Γραφή ανακοίνωσης

Η ανακοίνωση είναι ένα σύντομο επίσημο κείμενο, που έχει σαν στόχο να κάνει γνωστές σε όλους όσους ενδιαφέρονται συγκεκριμένες πληροφορίες για κάποιο θέμα π.χ. μια εκδρομή, μια εκδήλωση, τον τρόπο λειτουργίας ενός τομέα κλπ. Συνήθως βρίσκουμε ανακοινώσεις κολλημένες στις βιτρίνες γραφείων, ιατρείων, σχολείων κλπ.

Ανάλογα με το θέμα τους και τον συντάκτη τους, κάποιες ανακοινώσεις έχουν χαρούμενη εμφάνιση και κάποιες πιο επίσημη, κάποιες είναι μακροσκελείς και κάποιες πιο σύντομες.

Είτε έτσι είτε αλλιώς σε μια ανακοίνωση αναφέρονται συνήθως τα εξής:

• Εκείνος που κάνει την ανακοίνωση (στην αρχή ή στο τέλος).
  • Το βασικό θέμα της ανακοίνωσης.
  • Οι σχετικές σαφείς οδηγίες-πληροφορίες.
  • Ο τόπος και ο χρόνος.
  • Ο τρόπος επικοινωνίας.
  • Το κοινό στο οποίο απευθύνεται (όχι πάντα)

Τα ρήματα μιας ανακοίνωσης βρίσκονται συνήθως σε χρόνο ενεστώτα ή μέλλοντα και σε τρίτο πρόσωπο ενικού ή πρώτο πληθυντικού, αφού μια ανακοίνωση απευθύνεται σε όλους και όχι σε κάποιον συγκεκριμένο. Δεν πρόκειται δηλαδή εύκολα να βρούμε ανακοίνωση σε πρώτο πρόσωπο ενικού, π.χ. «Σου ανακοινώνω ότι μπορείς να κάνεις αίτηση μέχρι τις 10 Απριλίου». Πάνω από όλα η ευγένεια.

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές προχώρησαν στη συγγραφή των κειμένου τους.

Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ και ΕΔΩ.

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές διάβασαν τα κείμενά τους και αυτοξιολογήθηκαν. Τα αρχικά τους κείμενα μαρτυρούν τον τρόπο που προσπάθησαν να βελτιώσουν τα γραπτά τους, διορθώνοντας ή προσθέτοντας, αφού συμπλήρωσαν το φύλλο αξιολόγησης.

Ύστερα αξιολόγησα και εγώ τα κείμενά τους και σημείωσα διορθώσεις και βελτιώσεις που δεν μπόρεσαν να κάνουν μόνοι τους. Οι ίδιοι έκαναν τις αλλαγές που απαιτούνταν σύμφωνα με τις οδηγίες μου, αντέγραψαν τα κείμενά τους και επιμελήθηκαν την εμφάνιση των ανακοινώσεών τους.

Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση, που μπορείτε να την κατεβάσετε από ΕΔΩ:

Oι ανακοινώσεις τους αναγνώστηκαν ΟΛΕΣ στην τάξη.

Χρόνος: 4 διδακτικές ώρες.

ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Κουίζ ανακοίνωσης εκδρομής ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,

Τελευταία ενημέρωση 26/09/2024