Παρουσίαση καλλιτεχνικού θεάματος
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 2 σελ. 43 του Β.Μ. της 15ης ενότητας "Κινηματογράφος-Θέατρο". Αν και ο εξορθολογισμός της ύλης δίνει τη δυνατότητα να αφαιρεθεί, εγώ προτίμησα να διδάξω στους μαθητές μου τον τρόπο παρουσίασης ενός θεάματος, μια και ήρθαν σε επαφή με τέτοιο κείμενο (Παρουσίαση "Κίτρινου ποδήλατου) και μια και έτυχε αυτές τις μέρες να πάμε σινεμά.

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Αφού συζητήσαμε την ταινία που είδαμε (Η Ντιλιλί στο Παρίσι), τους υπενθύμισα τα χαρακτηριστικά στοιχεία που έχει μια παρουσίαση καλλιτεχνικού θεάματος, σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές δημιούργησαν τις δικές τους παρουσιάσεις της ταινίας "Η Ντιλιλί στο Παρίσι"

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές αυτοαξιολογήθηκαν και οι παρουσιάσεις τους αναγνώστηκαν στην τάξη. Το αρχείο της αξιολόγησης βρίσκεται ΕΔΩ.

Στα πλαίσια του σχετικού κεφαλαίου έδωσα την παρακάτω άσκηση. Κατεβάστε την από ΕΔΩ.

Διάρκεια: 3 διδακτικές ώρες
Σχολικό έτος: 2024-2025