Περιγραφή ανθρώπου: Ο φίλος μου/Η φίλη μου
Ο συγγενής μου
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 6 του Β.Μ., Ενότητας 11 "Συγγενικές σχέσεις", κεφ. "Ώρες με τη μητέρα μου" και για την άσκηση 1 του Τ.Ε. της ίδιας ενότητας. Στόχος η περιγραφή ανθρώπου.

Ο φίλος μου/Η φίλη μου

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Yπενθύμισα στους μαθητές τα δομικά στοιχεία του κειμένου σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές προχώρησαν στη συγγραφή των κειμένων τους. Τους τόνισα ότι η εξωτερική περιγραφή του φίλου  τους θα πρέπει να είναι τόσο λεπτομερής, ώστε το ΑΙ να μπορέσει να τον ζωγραφίσει ακριβώς.

Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ. Διαβάστε τα κείμενα των παιδιών στην παρακάτω παρουσίαση:

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές διάβασαν τα κείμενά τους, τα αξιολόγησαν και τα βελτίωσαν. Ύστερα τα αξιολόγησα και εγώ και σημείωσα διορθώσεις και βελτιώσεις που δεν μπόρεσαν να κάνουν μόνοι τους. Αφού τα γραπτά έφτασαν στην τελική τους μορφή, διαβάστηκαν στην τάξη.

Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση. Κατεβάστε την από ΕΔΩ.

Χρόνος: 4 διδακτικές ώρες.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Κουίζ για την περιγραφή ανθρώπου ΕΔΩ.
Περίγραψε προφορικά τα πρόσωπα που δείχνουν οι κάρτες
ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,