Βιβλιοπαρουσίαση και Βιογραφία
Παραγωγή γραπτού λόγου, Ε΄ τάξη

Πρόκειται για εργασίες της 9ης ενότητα "Βιβλία-Βιβλιοθήκες", πολύ χρήσιμες για προγράμματα φιλαναγνωσίας ή έκδοση εφημερίδας.

Βιβλιοπαρουσίαση

Αρχικά συζητήσαμε με τα παιδιά τους τρόπους με τους οποίους μας παρουσιάζονται τα βιβλία, σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση:

Κατόπιν τα παιδιά παρουσίασαν το βιβλίο που είχαν δανειστεί από το σχολείο και είχαν διαβάσει στις διακοπές των Χριστουγέννων.

Συνολική διάρκεια διδασκαλίας για τη βιβλιοπαρουσίαση 1,5 διδακτικές ώρες.

Βιογραφικό σημείωμα

Γραφή Βιογραφίας

Αφού διαβάσαμε τη βιογραφία της Άλκης Ζέη και εστιάσαμε στα δομικά στοιχεία της, τους μοίρασα μια φωτοτυπία όπου φαίνονταν ξεκάθαρα τα στοιχεία αυτά και τα μελετήσαμε εκτενώς. Ύστερα ζήτησα από τα παιδιά να κάνουν την άσκηση 1 στο σπίτι σύμφωνα με τις οδηγίες.

Την επόμενη φορά διαβάσαμε στην τάξη αρκετές από τις βιογραφίες των αγαπημένων συγγραφέων των μαθητών. Κατόπιν τους μοίρασα τη φωτοτυπία με τη βιογραφία του Τριβιζά. Τα παιδιά εστίασαν στα δομικά στοιχεία, αλλά και στα αστεία σημεία του κειμένου, που πραγματικά τους άρεσαν πολύ. Τους ζήτησα τότε να φανταστούν ότι είναι και τα ίδια συγγραφείς και να γράψουν μία δική τους φανταστική βιογραφία. Τα κείμενα που παρήγαγαν ήταν ωραιότατα και δείγματα μπορείτε να δείτε στην παρακάτω παρουσίαση.

Τα κείμενα διορθώθηκαν και καθαρογράφτηκαν. Μετά αναγνώστηκαν όλα στην τάξη προκαλώντας στους αναγνώστες ενθουσιασμό, αφού ήταν παραγωγή της φαντασίας τους και ως εκ τούτου τους φαίνονταν αστεία.

Συνολική διάρκεια διδασκαλίας για τη βιογραφία περίπου 3 διδακτικές ώρες.

Δημιουργός Copyright © 2022-2023,

Τελευταία ενημέρωση 17/01/2024