Πολιτιστικό Πρόγραμμα:
Η ιστορία μέσα από τα μάτια των παιδιών
Τάξη Γ1΄

Πριν ξεκινήσω την περιγραφή του προγράμματος θα ήθελα να πω μερικές κουβέντες για το ιστορικό της συγκεκριμένης τάξης. Ήταν μία τάξη με 24 μαθητές, 9 κορίτσια και 15 αγόρια, οι οποίοι ήταν χωρισμένοι σε 6 ομάδες των 4 μαθητών η κάθε μία. Όταν τους ανέλαβα παρατήρησα ότι ανάμεσά τους υπήρχαν μαθητές ντροπαλοί και άλλοι με κάποιες ιδιαίτερες δυσκολίες.  Χρησιμοποίησα το θεατρικό παιχνίδι και γενικά το θέατρο σε μεγάλο βαθμό μέσα στην τάξη, σε πολλά  μαθήματα και όπου ήταν δυνατό, για να βοηθήσω τους μαθητές μου όχι μόνο να ξεπεράσουν τους φόβους τους και τις αναστολές τους, αλλά και για να αυτενεργήσουν και να μάθουν πράγματα με ένα ευχάριστο τρόπο.  Οι μαθητές μου ανταποκρίθηκαν θερμά και το θέατρο αυτά τα χρόνια έγινε αναπόσπαστο κομμάτι της διδασκαλίας πολλών μαθημάτων. Κι εγώ, για να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον, προσπάθησα να εφοδιάσω την τάξη μου με όλα τα απαραίτητα εργαλεία.

Καταρχήν έφτιαξα μια ειδική «κατασκευή» πάνω στον πίνακα που μου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζω και να ανεβάζω μέσα σε δευτερόλεπτα δυο τουλάχιστον σκηνικά (ένα εσωτερικού και ένα εξωτερικού χώρου). Έτσι έχουμε μόνιμα μέσα στην τάξη μία θεατρική σκηνή. Επίσης ζήτησα την παλιά μοκέτα του νηπιαγωγείου, η οποία μας προσφέρει ζεστασιά, κι ένα δάπεδο πάνω στο οποίο μπορούμε να κάνουμε τα πάντα χωρίς κίνδυνο χτυπημάτων. Ύστερα με τα χρήματα από την πώληση της εφημερίδα μας αγόρασα μπόλικο θεατρικό υλικό. Έτσι διαθέτουμε πια σχεδόν τα πάντα από περούκες, μούσια και μουστάκια μέχρι υφάσματα, γυαλιά κ.ά. Επίσης διαθέτουμε από προσφορές γνωστών δικών μου αλλά και μητέρων, στολές και καπέλα (βλ. Πατρινό καρναβάλι), κουβερτάκια, σεντόνια, τραπεζομάντιλα, αρκετές μάσκες που έχουμε φτιάξει μόνοι μας και άλλα πολλά.

Βασική ιδέα

Η παραγωγή μιας ελληνικής τηλεοπτικής σειράς, με σενάριο βασισμένο στο μάθημα της Ιστορίας της Γ΄ τάξης, με σεναριογράφους, ηθοποιούς και σκηνογράφους τους μαθητές και σκηνοθέτη τη δασκάλα και η έκδοση ενός εικονογραφημένου βιβλίου με το σενάριο της σειράς.

Δείτε τις δραστηριότητες του προγράμματος ΕΔΩ.

Διαβάστε τα σενάρια των παιδιών ΕΔΩ.

Δείτε το βίντεο "Δίας και Ήρα" ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2015-2016,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023