Μαξιλάρια μαγικά για μεγάλους και παιδιά
Σχολικό έτος 2017-2018
Τάξη ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Την προηγούμενη χρονιά είχα δουλέψει με την τάξη μου ένα πρότζεκτ φιλαναγνωσίας 6 ωρών με θέμα τα Μαγικά μαξιλάρια του Ευγένιου Τριβιζά και είδα ότι άρεσε πολύ στους μαθητές μου. Έτσι εφέτος όταν "κατέβηκα" στο Ολοήμερο αποφάσισα τη μία ώρα να την αφιερώσω σε ένα πολιτιστικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με θέμα πάλι τα μαξιλάρια, αλλά πιο εκτενές και λεπτομερές.

Μαξιλάρια μαγικά για μεγάλους και παιδιά

Δούλεψα το Πρόγραμμα αυτό με το τμήμα του Ολοήμερου που σχολούσε στις 16:00 Συμμετείχαν 17 παιδιά, 5 αγόρια και 12 κορίτσια, 4 μαθητές της Α΄ τάξης, 3 μαθητές της Β΄, 5 μαθητές της Γ΄, 4 μαθητές της Δ΄ και 1 μαθητής της Ε΄. Οι συναντήσεις μας γίνονταν κάθε Τετάρτη, κατά τη 2η διδακτική ώρα του Ολοήμερου. Πραγματοποιήθηκαν συνολικά 24 συναντήσεις.

Εκτός από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν σε αυτές τις συναντήσεις στο τέλος το Πρόγραμμα έληξε με το ανέβασμα της σχετικής θεατρικής παράστασης.

Στην παρακάτω παρουσίαση μπορείτε να δείτε τις δραστηριότητες του Προγράμματος.

Το κείμενο που χρησιμοποίησα για τη θεατρική παράσταση ήταν διασκευή του συναδέλφου Νίκου Μακροδήμου και το βρήκα ΕΔΩ.

Μουσικές για την παράσταση βρήκα στο διαδίκτυο. Εγώ χρησιμοποίησα αυτές:

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 12/10/2023