ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ
Τάξη Δ΄

Το πολιτιστικό πρόγραμμα "ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ" πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης. Διήρκησε περίπου πέντε μήνες και κεντρικά θέματά του ήταν τα παιχνίδια των Αρχαίων Ελλήνων.

Η όλη ανάπτυξη του προγράμματος στηρίχτηκε στη λειτουργία των ομάδων με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο και εργασία σε ολομέλεια. Η προσέγγιση του θέματος ήταν διαθεματική και έγινε με βιωματικό τρόπο.

ΣΤΟΧΟΙ

• Να γνωρίσουν και να παίξουν  παιχνίδια από τα παραδοσιακά που παίζονταν στις γειτονιές ως τα σύγχρονα ηλεκτρονικά και τα παιχνίδια γνώσης στον Η/Υ.
• Να γνωρίσουν τα παιχνίδια που έπαιζαν οι γονείς και οι παππούδες τους. Να αναζητήσουν ομοιότητες και διαφορές από τα δικά τους παιχνίδια.
• Να γνωρίσουν παιχνίδια που κατάγονται από την αρχαιότητα και παίζονται ως σήμερα ή έχουν εξαφανιστεί.
• Να εντοπίσουν την κοινή, διαχρονική ανάγκη του ανθρώπου για παιχνίδι και να κατανοήσουν την αξία του παιχνιδιού στην ισορροπημένη ανάπτυξη του ατόμου.
• Να συνειδητοποιήσουν την αξία του «κανόνα» στο παιχνίδι. Να μάθουν να συμφωνούν σε κανόνες και να τους τηρούν.
• Να εκφραστούν συναισθηματικά παίζοντας παιχνίδια και καλλιτεχνικά κατασκευάζοντας παιχνίδια ή αναπαριστώντας στιγμιότυπα παιχνιδιών.

Παιχνίδια που έρχονται από τα αρχαία χρόνια.

Αρχικά συζητήσαμε με τα παιδιά για το παιχνίδι, τον ελεύθερο χρόνο τους, τις συνήθειές τους, τις επιθυμίες τους, αλλά και τις διαφορές του ατομικού παιχνιδιού και του παιχνιδιού στον Η/Υ από το ομαδικό παιχνίδι στην αυλή, τη γειτονιά και παλαιότερα στην αλάνα.

Ασχοληθήκαμε με διάφορα παιχνίδια που έπαιζαν τα Αρχαία Ελληνόπουλα, άλλα ομαδικά, άλλα ατομικά, άλλα κλειστού χώρου, άλλα ανοιχτού. Οι μαθητές κατασκεύασαν παιχνίδια εμπνευσμένα από τα αρχαία χρόνια, αλλά και τα έπαιξαν με ιδιαίτερη χαρά. Πιο συγκεκριμένα έπαιξαν ή κατασκεύασαν τα εξής:

Ιύγγα

Στρόμβοι