Η ανακριτική καρέκλα ή καρέκλα των αποκαλύψεων

Είναι μια τεχνική της δραματοποίησης που δεν απαιτεί καμία προετοιμασία. Μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί στην τάξη για να εμβαθύνουν τα μικρούλια τον ρόλο τους και να τον εμπλουτίσουν και κατ’ επέκταση να εμβαθύνουν στην ανθρώπινη συμπεριφορά. Είναι βιωματική τεχνική και δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να ζήσουν εκείνο που φαντάζονται. Γίνεται ως εξής:

Ένας μαθητής που έχει αναλάβει ήδη έναν ρόλο κάθεται στην καρέκλα. Οι υπόλοιποι, που μπορεί να βρίσκονται σε ρόλο μπορεί και όχι, του κάνουν ερωτήσεις κι αυτός απαντά σύμφωνα με τις πράξεις, τα κίνητρα, τις σκέψεις του ρόλου του.

Είναι μια ωραία τεχνική που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κατά κόρον στο μάθημα της Ιστορίας. Οι μαθητές σας είμαι σίγουρη ότι θα χαρούν να ανακρίνουν τον Ηρακλή, τον Περικλή, τον Κροίσο και ένα σωρό άλλα ιστορικά πρόσωπα.

Τα παρακάτω βίντεο προέρχονται από το Πολιτιστικό Πρόγραμμα "Εγώ κι εσύ στον κόσμο αυτόν μαζί" που δούλεψα με μαθητές της Δ΄ τάξης. Τα παιδιά ήταν χωρισμένα σε ομάδες των τεσσάρων και τους δόθηκε το εξής θέμα: "Είστε γονείς. Ο γιος σας σας ζητάει να βγει το βράδυ και να αργήσει. Το ίδιο και η κόρη σας. Θα δώσετε την άδειά σας, σε ποιον, για πόση ώρα και γιατί;"

Η κάθε ομάδα μοίρασε μόνη της τους ρόλους και αποφάσισε μόνη της για την έκβαση του θέματος. Όταν ήταν έτοιμη το παρουσίασαν στην τάξη. Μετά το τέλος της παρουσίασης ακολούθησε ανακριτική καρέκλα για τους "γονείς" και για τα 'παιδιά".

Στο βίντεο των γονέων που ακολουθεί είναι αξιοσημείωτο πώς με μια απλή ερώτηση και τελείως αυθόρμητα βγαίνουν αμέσως στην επιφάνεια στερεότυπα και προκαταλήψεις των μαθητών (οι πατεράδες αγαπούν πιο πολύ τις κόρες, τα κορίτσια είναι πιο υπεύθυνα) αλλά και οι διαφορετικές τους απόψεις (στο άκουσμα της φράσης "τα κορίτσια είναι πιο υπεύθυνα" ακούγονται οι φωνές των υπολοίπων).

Στο βίντεο των "παιδιών" φαίνεται πώς τα μικρούλια έχουν μπει στους ρόλους. Το αγόρι μάλιστα στην ερώτηση "είστε ικανοποιημένοι που σας άφησαν οι γονείς να πάτε στο πάρτι;" απαντά ότι είναι ικανοποιημένος που θα πάει αλλά όχι ικανοποιημένος με αυτά που είπε η "μαμά του", γιατί ο ίδιος είναι κύριος (αναφέρεται στη φράση "τα κορίτσια είναι πιο υπεύθυνα". Αξιοσημείωτη επίσης σε αυτό το βίντεο είναι και η απάντηση του κοριτσιού στην τελευταία ερώτηση "γιατί δε σας έδωσαν καθόλου συμβουλές οι γονείς σας για το πάρτι;" που ήταν "ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ!!!"

Η ανακριτική καρέκλα λοιπόν πιστεύω ότι είναι ένα καλό εργαλείο και μπορεί να σας χαρίσεις στιγμές αυθορμητισμού και ευκαιρία για βαθύτερες συζητήσεις και σκέψεις με τα μικρούλια σας.

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 05/04/2024