Ο διάδρομος/κύκλος της συνείδησης

Ο διάδρομος/κύκλος της συνείδησης και του κουτσομπολιού

Πρόκειται για τεχνικές της Θεατρικής Αγωγής που επιτρέπουν στους μαθητές να ανακαλύψουν τη δύναμη των λέξεων και να αναπτύξουν τη δημιουργική σκέψη και τη δυνατότητα να βλέπουν τα πράγματα από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Η τεχνικές δημιουργούν δραματική ένταση, οι συμμετέχοντες εμβαθύνουν στο πρόβλημα και βιώνουν τη δυσκολία της κατάστασης ή της απόφασης.

Οι μαθητές στέκονται σε δύο παράλληλες σειρές και ανάμεσά τους υπάρχει ένας μικρός διάδρομος, από όπου περνάει ένας χαρακτήρας. Οι υπόλοιποι αποτελούν τη φωνή της συνείδησης και του φωνάζουν τις σκέψεις που κάνει ο ίδιος, αλλά και οι άλλοι γι’ αυτόν.

Συνήθως ο διάδρομος συνείδησης χρησιμοποιείται για έναν χαρακτήρα που βρίσκεται σε διλημματική κατάσταση. Οι δύο πλευρές του διαδρόμου εκφράζουν τις καλές και τις κακές σκέψεις, τα υπέρ και τα κατά. Ο χαρακτήρας στο τέλος του διαδρόμου θα πρέπει να έχει πάρει την απόφασή του.

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ Α: Ο κύκλος της συνείδησης

Οι μαθητές σχηματίζουν δύο ομόκεντρους κύκλους. Ο εσωτερικός κύκλος είναι το πρόσωπο που βρίσκεται σε δίλημμα. Ο εξωτερικός είναι οι «φωνές της συνείδησης». Οι μαθητές του εξωτερικού κύκλου μιλούν ο ένας μετά τον άλλον και στη συνέχεια ταυτόχρονα. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες αλλάζουν θέση και η διαδικασία επαναλαμβάνεται.

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ Β: Ο κύκλος του κουτσομπολιού

Εδώ ο εξωτερικός κύκλος εκφράζει φήμες, γνώμες και κουτσομπολιά. Με την τεχνική ανακαλύπτονται και βιώνονται προκαταλήψεις, συγκρούσεις, αντιθέσεις κ.ά.

Ο διάδρομος συνείδησης των παρακάτω βίντεο αναφέρεται σε ένα λάθος που έκανε ο κεντρικός χαρακτήρας και εντάσσεται στα πλαίσια της 3ηςθεματικής ενότητας των Θρησκευτικών  Ε΄δημοτικού «Προχωράμε αλλάζοντας», «Όλοι κάνουμε λάθη».

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 11/04/2024