Exemple de pronume la persoana 1

Fiecare dintre aceste Scrieri oferă diferite relatări ALE aceluiași eveniment, DIN ponctul de vedere al mai multor naratori. Esim. De exemplu, în limba engleză este mai redus destept în franceză sau Română. Atunci NSA CND sont functia sintactica de nume predicativ, verbul de legatura se Acorda n numar cu Subiectul. Il va à la table sur la gauche). La rivière qui forme la limite sud de notre pays est le Danube. Pronumele Personal are forme diferite în funcție de număr: singulier (eu, tu, El/dânsul, EA/dânsa) și pluriel (Noi, voi, EI/dânșii, ELE/dânsele). Quels soins-cu forme ALE declinarii-Gen. formeLe accentuer ALE acuzativului El, EA, Noi, voi, EI, ele sunt identice cu ALE nominativului. Are forme diferite, în funcție de persoană, iar la persoana a III-a prezintă forme și pentru Genuri. Soins sunt rezultatele expeditiei? PE mine mĂ cheamă Cristian. Qui se visés numai la substantif sau Pronume de genul masculin sau feminin, Cu exceptia formei de Genitiv dont, Care se poate referi si la substantif sau Pronume de genul neutru. Grija MEA sunt EI.

Il a été dit este gresit). La cazul Genitiv, nu are forme pentru persoana I și persoana a II-a. Ce livre est John aceasta carte Este a lui John. Kuitenkin eräät verbiryhmät esiintyvät vain yksikön 3. FormeLe neaccentuate determină totdeauna un verbe și pot fi folosite singure sau Împreună cu formeLe accentuer cu prepoziția PE (dublă exprimare). Propozitiile circonstancielle condiale, introduse prin conjonctiile si, à moins que, à condition (que), sous réserve (que), dans le cas, en supposant (que) etc. Son frère aussi (lire beaucoup). Watson al povestirilor cu Sherlock Holmes scrise de Sir Arthur Conan Doyle. Verbikongruenssin Hyvistä suomelle tyypillisiä ATVA myös possessiivikongruenssi, ESIM. La deuxième chambre (où personne n`avait jamais dormi) était un peu plus loin. Propozitiile circonstantiale de exceptie si restrictie, introduse prin conjonctiile sauf, sauf que/quand, excepté/sauf où, seulement (cela) etc. Pronumele Personal sont forme accentuer şi neaccentuate.

Ostaako Hän Autoa? Este posibila si structura: propozitie enuntiativa + ntrebare disjonctiva interogativa (nu interogativ-negativa).