hobby

Το αγαπημένο μου άθλημα

Το αγαπημένο μου άθλημα είναι το ποδόσφαιρο. Είναι ένα άθλημα ιδιαίτερα αγαπητό από εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο γιατί προσφέρει συγκινήσεις,η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο,είναι ανέξοδο και οι προϋποθέσεις για να το παίξεις ή να το παρακολουθήσεις είναι καλή παρέα και διάθεση.
Ο γρήγορος και ζωντανός ρυθμός του αθλήματος το κάνουν να μοιάζει αισθητικά με το χορό και επιτρέπει στο αθλητικό κοινό να αντιλαμβάνεται τη σύνθεση των κινήσεων,χειρονομιών και στάσεων του.
Το ποδόσφαιρο εκπροσωπεί το σύμβολο της ίδιας της ζωής. Ο άνθρωπος παλεύει με φυσικό τρόπο με τον άνθρωπο,δεν είναι ποτέ κανείς σίγουρος εκ των προτέρων για το αποτέλεσμα,στο ποδόσφαιρο τέλος παίζουμε με τον θάνατο,πεθαίνουμε συμβολικά,πολλές φορές προτιμάμε τη φυσική κατάρρευση παρά τη συμβολική εξαφάνιση.
Αναφερόμενος στο κοινό ο Volpicelli αναφέρει:<<Το κοινό τη στιγμή που βρίσκεται στο γήπεδο έχει τη ψευδαίσθηση ότι είναι χρήσιμο για κάτι, ότι κατακτά τη δική του πρωτοβουλία σε αντίθεση με τη καθημερινότητα που μόνο λαμβάνει διαταγές να εκτελέσει>>.

podosfairo

Το μάθημα της ιστορίας στο σχολείο

Το μάθημα της Ιστορίας στο δημοτικό σχολείο αποσκοπεί στη δημιουργία ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων με κριτική σκέψη και στάση απέναντι στη ζωή.

Η Ιστορία έχει επίκεντρό της τον άνθρωπο ως κοινωνικό ον, τη ζωή του, τις πράξεις του σε όλους τους το?είς της ανθρώπινης δραστηριότητας (πολιτικό, κοινωνικό, οικονο?ικό, πολιτισ?ικό), όπως αυτές δια?ορφώνονται από τη σχέση ?ε το φυσικό-γεωγραφικό περιβάλλον..

Επιδιώκει την ερ?ηνευτική προσέγγιση των ιστορικών φαινο?ένων και τη σφαιρική σύλληψη της Ιστορίας, ώστε να εξασφαλίσει στον άνθρωπο επιστη?ονική επάρκεια και βαθύτερη γνώση του ανθρώπινου παρελθόντος.

κατάλογος