Administrator

"Μέτρον άριστον", έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και η εφαρμογή του γνωμικού στις μέρες μας έχει μεγάλη αξία.

Καλό το διαδίκτυο, πολλοί όμως οι κίνδυνοι που κρύβει.

Για να είμαστε σίγουροι ότι πλοηγούμαστε ασφαλώς, καλό θα ήταν να έχουμε στο μυαλό μας τα παρακάτω:

-αποφεύγουμε να δίνουμε προσωπικά στοιχεία στε συνομιλίες στο διαδίκτυο - προστατεύουμε την διαδικτυακή μας ζωή όπως θα κάναμε και με την πραγματική

-σε περίπτωση παρενόχλησης, ενημερώνουμε κάποιον ενήλικα

-προσπαθούμε να ορίζουμε από πριν το χρονικό διάστημα που θα αφιερώσουμε στο διαδίκτυο - έτσι αποφεύγουμε τον εθισμό

-διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που παίρνουμε από το διαδίκτυο για να βεβαιωθούμε για την ορθότητά τους και να αποφύγουμε την παραπληροφόρηση

-είμαστε ενημερωμένοι για τους όρους χρήσης ιστοσελίδων και χώρων κοινωνικής δικτύωσης

-επισκεπτόμαστε ιστοσελίδες τις οποίες εμπιστευόμαστε. Αν τύχει να επισκεφθούμε ιστοσελίδα οι οποία μας "ανοίγει" συνέχεια παράθυρα, δεν πατάμε κανένα πλήκτρο και προσπαθούμε να την κλείσουμε για να αποφύγουμε να "κολλήσει" ο υπολογιστής μας ιό.

Τέλος, θυμόμαστε ότι υπάρχουν πλέον αρκετές πηγές πληροφόρησης σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο (για παράδειγμα http://www.saferinternet.gr/ , http://www.cyberkid.gov.gr/ ), επομένως φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε υπεύθυνα.

Κυριακή, 27 Απρίλιος 2014 11:19

Διαδίκτυο; Προσοχή δαγκώνει!!!

Έχετε αναρωτηθεί πόσες φορές έχετε περάσει ώρες ατελείωτες σερφάροντας στο ίντερνετ, είτε χαζεύοντας είτε παίζοντας παιχνίδια;

Έχετε αναρωτηθεί πόσες ώρες πραγματικής παρέας με τους φίλους σας έχετε χάσει εξαιτίας του διαδικτυακού παιχνιδιού που σας θέλει δέσμιους της καρέκλας και της οθόνης;

Έχετε αναρωτηθεί πόσους φίλους έχετε στην πραγματικότητα και όχι μέσω μιας πλατφόρμας κοινωνικής δικτύωσης;

Έχετε αναρωτηθεί πόσο επηρρεάζεται η διάθεση και η ψυχολογία σας από την χρήση των υπηρεσιών του διαδικτύου;

Στην εποχή των κλινικών αποτοξίνωσης από το διαδίκτυο και των θανάτων λόγω του εθισμού στο ίντερνετ, πιο πολύ από ποτέ οφείλουμε να δώσουμε την απαραίτητη προσοχή στους κινδύνους που εγκυμονεί το φαινομενικά αθώο και αναμφισβήτητα πολλές φορές χρήσιμο διαδίκτυο.

Πότε καταλαβαίνουμε ότι έχουμε εθιστεί από το διαδίκτυο:

-όταν χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από ότι αρχικά είχαμε σκεφτεί

-όταν προσπαθούμε να αποφορτιστούμε από άγχος ή πίεση μέσω της χρήσης του διαδικτύου

-όταν μειώνεται η λειτουργικότητά μας σε ζητήματα καθημερινότητας εξαιτίας της ενασχόλησης με το διαδίκτυο

Τι μπορούμε να κάνουμε:

-χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο με μέτρο, βρίσκοντας εναλλακτικές δραστηριότητες να "γεμίζουμε" το χρόνο μας (αθλήματα, καλλιτεχνικές ασχολίες κλπ)

-ενημερωνόμαστε για το φαινόμενο του εθισμού, ή αν είμαστε γονείς/εκπαιδευικοί ενημερώνουμε τα παιδιά/μαθητές μας εξηγώντας τους ό,τι πρέπει να γνωρίζουν, και καλλιεργούμε ορθή χρήση του διαδικτύου.

Ιδιαίτερη προσοχή και χειρισμός απαιτείται σχετικά με τα διαδικτυακά παιχνίδια, τα οποία είναι εθιστικά και επηρρεάζουν κυρίως εφήβους, σε τέτοιο βαθμό ώστε να καθρεφτίζεται στην συμπεριφορά τους η κουλτούρα του διαδικτυακού παιχνιδιού που παίζουν. Παραδείγματα τέτοιων παιχνιδιών είναι το Second Life και  το World of Warcraft.

Τετάρτη, 19 Φεβρουάριος 2014 22:49

Serifos - The gem of Western Cyclades

Τετάρτη, 19 Φεβρουάριος 2014 21:28

Παρουσίαση για τα αεροπλάνα

Ενημερώνονται οι μαθητές της Στ΄Δημοτικού ότι η παρουσίαση που χρησιμοποιήθηκε στην τάξη σχετικά με την ιστορία των αεροπλάνων, βρίσκεται από σήμερα και online παρακάτω!

Η δασκάλα των Αγγλικών

Τετάρτη, 19 Φεβρουάριος 2014 21:07

Μάθημα Σουραυλιού

Σας ενημερώνουμε ότι το μάθημα του σουραυλιού την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί κανονικά την 5η και 6η ώρα.

Από το Γραφείο του Δημοτικού Σχολείου

σουραύλι

Τετάρτη, 19 Φεβρουάριος 2014 20:00

Αποκριάτικος χορός

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Σερίφου με χαρά σας προσκαλεί στο αποκριάτικο Latin Disco Party που διοργανώνει το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014 απο τις 7 το απόγευμα στο club Baruz στο Λιβάδι της Σερίφου . Σας περιμένουμε, μικρούς και μεγάλους, να γιορτάσουμε μαζί την Αποκριά.Η γενική είσοδος είναι 7 ευρώ με μπουφέ και τα έσοδα θα διατεθούν προς ενίσχυση του Συλλόγου μας. Θα ακολουθήσει και γνήσιο Σεριφιώτικο γλέντι απο μουσικούς του νησιού μας. Σας περιμένουμε όλους !

Από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

apokries