Διαλυτικά

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Μια όμορφη γιορτή διοργανώθηκε από το σύλλογο γονέων του σχολείου μας την Κυριακή που μας πέρασε και στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία.Ένα όμορφο εργαστήρι  χριστουγεννιάτικων κατασκευών στήθηκε στο χώρο του αμφιθεάτρου και οι μικροί μας μαθητές έκοψαν ,κόλλησαν και γέμισαν χρυσόσκονη τις κατασκευές τους ,τα χεράκια τους και τα όνειρά τους .Κατασκευές απλές, οριγκάμι ,με πούλιες γκλίτερ ,με υλικά που απλόχερα πρόσφερε ο σύλλογος μας για να διασκεδάσει τους μικρούς μας και μεγάλους φίλους.

Μαθηματική εταιρεία

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ
ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ Γ΄- ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ & Α΄ – Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

Έναν νέο, πρωτότυπο ως προς τους στόχους του διαγωνισμό θα διοργανώσει στις  αρχές Φεβρουαρίου του 2019 η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ).

Βασικό στοιχείο, αλλά όχι το μόνο, πρωτοτυπίας του νέου διαγωνισμού είναι ότι οι μαθητές δεν αξιολογούνται ως προς τις μαθηματικές τους γνώσεις.

Βασικός στόχος είναι να έρθουν ΟΛΟΙ οι μαθητές σε επαφή με τις πτυχές της Μαθηματικής σκέψης, του Μαθηματικού συλλογισμού.