9ο Δημ. Σχ. Ξάνθης

Περιγραφή του σχολείου

Το 9ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης ιδρύθηκε το 1955 και βρίσκεται στο συνοικισμό Κυψέλης, δίπλα από τον Ιερό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.  Μεταπολεμικά λειτούργησε για μικρό χρονικό διάστημα, ωσότου καταργήθηκε και συγχωνεύθηκε με το 3ο Δημοτικό Σχολείο. Μετά την εκ νέου ίδρυσή του και μέχρι το 1959 συστεγαζόταν με το 4ο Δημοτικό Σχολείο, στο διδακτήριο του τελευταίου. Το σημερινό παλιό κτίριο είναι χτισμένο σε οικόπεδο που παραχωρήθηκε από το Δήμο Ξάνθης. Εγκαινιάστηκε και δόθηκε σε λειτουργία τον Απρίλιο του 1960, ενώ το 1985 κατασκευάστηκε το νέο διδακτήριο παραπλεύρως του παλιού κτιρίου. Τα δύο κτίρια του σχολικού συγκροτήματος κάλυπταν αρχικά μόνο τις ανάγκες του 9ου Δημοτικού Σχολείου, αλλά από το σχολικό έτος 2000-2001 συλλειτουργεί και συστεγάζεται με το νεοϊδρυθέν 18ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης.
Το 9ο Δημοτικό Σχολείο λειτουργεί ως 12/θέσιο και σ’ αυτό φοιτούν σήμερα 259 μαθητές. Από το 1998-1999 λειτουργεί στο Σχολείο τμήμα Ολοημέρου, ενώ κατά το τρέχον σχολικό έτος 2018-2019 λειτουργούν 3 Τμήματα Ολοημέρου και ένα Τμήμα Ένταξης.