Γ2/2907/26-04-1995 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Ασφάλεια κατά της κλοπής του εργαστηριακού εξοπλισμού

Με αφορμή σχετικές αναφορές από διάφορες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που αφορούν την κλοπή εργαστηριακού εξοπλισμού από Σ.Ε.Κ. και ΣΕ, σας γνωρίζουμε ότι για την ασφάλεια του εργαστηριακού εξοπλισμού θα πρέπει να ληφθούν τα παραπάνω μέτρα:

1. Η πόρτα του εργαστηρίου πρέπει να είναι εξ ολοκλήρου μεταλλική με κλειδαριά ασφαλείας. Επιπλέον αν είναι δυνατόν θα πρέπει να τοποθετηθεί εξωτερική ασφάλεια αποτελούμενη από μπάρα με λουκέτο ή κλειδαριά ασφαλείας.

2. Σε όλα τα παράθυρα θα πρέπει να τοποθετηθεί μεταλλικό κιγκλίδωμα.

3. Εφόσον κρίνεται αναγκαίο από τον Διευθυντή και υπάρχει η δυνατότητα οικονομικής κάλυψης της δαπάνης, να τοποθετηθεί σύστημα συναγερμού.

4. Κατά τη διάρκεια των σχολικών διακοπών θα πρέπει σε συνεργασία με την τοπική αυτοδιοίκηση να λαμβάνεται μέριμνα για τη λήψη μέτρων προστασίας των σχολικών κτιρίων γενικότερα.