Γ7/104235/28-09-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Κοινή χρήση Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών από συστεγαζόμενα σχολεία

ΣΧΕΤ:   Υ. Α. 42270/Γ7/7-5-2004

Με σκοπό την εφαρμογή της Υ. Α. 42270/ Γ7/7-5-2004 και την όσο το δυνατόν πληρέστερη αξιοποίηση των εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών των Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας,

αποφασίζουμε

Στα συστεγαζόμενα σχολεία, στα οποία υπάρχει ένα σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών και λειτουργούν στην ίδια ή στην αντίθετη βάρδια, το εργαστήριο αυτό να χρησιμοποιείται από όλα τα σχολεία.

Οι διευθυντές των σχολείων θα πρέπει να συνεργάζονται μεταξύ τους και με τους υπευθύνους του σχολικού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (ένας για κάθε σχολείο), ώστε να διευκολύνεται η από κοινού χρήση του εργαστηρίου.

Οι Υπεύθυνοι του σχολικού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών θα έχουν από κοινού την ευθύνη του εργαστηρίου, ο καθένας για τις ώρες που το χρησιμοποιεί.