Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2011-2012 Εργασίες με θέμα 1 Εθισμό στο Διαδίκτυο και Διαδικτυακά Παιχνίδια

Εθισμό στο Διαδίκτυο και Διαδικτυακά Παιχνίδια

Με τον όρο "εθισμός στο διαδίκτυο" εννοούμε την πολύωρη ενασχόληση των ατόμων σε διαδικτυακές δραστηριότητες , όπως παιχνίδια, δωμάτια συζητήσεων, ηλεκτρονικός τζόγος κ.α. Η κατανάλωση υπερβολικού χρόνου ή χρήματος σε διαδικτυακές δραστηριότητες και η προσωπική παραμέληση είναι μερικές από τις κυριότερες ενδείξεις αυτού του εθισμού. Για την αντιμετώπιση του αρνητικού αυτού φαινομένου, πέρα από την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωση μας επι του θέματος, πολύ σημαντική είναι η καλλιέργεια ορθής στάσης αξιοποίησης του Διαδικτύου από μικρές ηλικίες. Παράλληλα, η χρησιμοποίηση του Διαδικτύου με μέτρο, ο έλεγχος του χρόνου που τα παιδιά μας ξοδεύουν στο Διαδίκτυο και η πρόταση εναλλακτικών δραστηριοτήτων (π.χ. αθλήματα, χορός κ.α.) κρίνονται απαραίτητα. Είναι ένα θέμα που μας απασχολεί όλους και που οι συνέπειες του μπορεί να αποβούν τραγικές, αν δεν αντιληφθούμε έγκαιρα τη σοβαρότητά του. Δεν είναι λίγες εκείνες οι περιπτώσεις που σημειώθηκαν θάνατοι λόγω του εθισμού στο διαδίκτυο ή ακόμα και συμπτώματα κατάθλιψης.

Τα διαδικτυακά παιχνίδια αποτελούν μία μορφή αυτού του εθισμού. Ένα παράδειγμα αποτελεί το WoW. Πρόκειται για ένα διαδικτυακό παιχνίδι που έχει δημιουργήσει εκατομμύρια φανατικούς φίλους σε όλο τον κόσμο. Οι ίδιοι οι παίχτες έχουν παραδεχτεί ότι το παιχνίδι έχει επηρεάσει τον τρόπο που ντύνονται ή που συμπεριφέρονται γενικότερα, το λεξιλόγιό τους ακόμη και την πολιτιστική τους ταυτότητα. Τέτοιες όμως πολύωρες ενασχολήσης με ανάλογα διαδικτυακά παιχνίδια είναι επικίνδυνες, καθώς υπάρχει κίνδυνος ο χρήστης να μπερδέψει το εικονικό με το πραγματικό και να επιχειρήσει να κάνει ακόμη και κακό στη ζωή του. Ανάλογη περίπτωση αποτελεί το παιχνίδι "second life".

Εορτολόγιο

Ρολόι