Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου είναι μια νεοϊδρυθείσα σχολική μονάδα, που λειτούργησε για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2007-2008. Στεγάζεται σε ένα καινούργιο κτίριο που ανεγέρθηκε από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Δωδεκανήσου στη διασταύρωση των οδών Ατταβύρου και Ακραμίτου στη Ρόδο. Αριθμητικά δεν ακολούθησε την κανονική σειρά ονοματολογίας, αλλά, χωρίς να πρόκειται για μεταστέγαση, κάλυψε το κενό που είχε δημιουργηθεί από την κατάργηση μιας παλιότερης μονάδας που υπήρχε στη Μεσαιωνική Πόλη τηςΡόδου.Οργανικά είναι 12/θέσιο με δύο τμήματα ανά τάξη, ενώ επίσης λειτουργεί και ένα τμήμα στο Ολοήμερο Πρόγραμμά του. Διαθέτει άνετες αίθουσες διδασκαλίας, καθώς και Αίθουσες Εκδηλώσεων, Χημείου, Βιβλιοθήκης και ΤΠΕ για τις οποίες γίνονται ενέργειες να εξοπλιστούν, ώστε να ενσωματωθούν πλήρως στην καθημερινή διδακτική πράξη. Η αυλή του Σχολείου είναι ευρύχωρη με περιμετρικά παρτέρια που πρόκειται να φυτευτούν και να καλλωπιστούν στο προσεχές διάστημα από τις υπηρεσίες του Δήμου Ροδίων.