“Για μια ζωή χωρίς σκουπίδια …Ανακυκλώστε!”, “΄Ηταν μια φορά…”

DSC_0260

Κατά τη διάρκεια της Σχολικής Χρονιάς 2017-2018 υλοποιήθηκαν δύο Σχολικά Προγράμματα στο 27ο Νηπιαγωγείο Χανίων.

Το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο ” Για ια ζωή χωρίς σκουπίδια …Ανακυκλώστε!” και στόχους να :

• αντιληφθούν τα παιδιά ότι τα απορρίμματα είναι αποτέλλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας.
  • εξοικειωθούν με στρατηγικές μείωσης, επαναχρησιμοποίησης και ανακύκλωσης απορριμμάτων και
  • συνδέσουν το πρόβλημα των απορριμμάτων με την υπερκατανάλωση και να γίνουν συνειδητοί πολίτες.

και το πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο ” Ήταν μια φορά…” με στόχους να:

• προσεγγίσουν τα τοπικά έθιμα και παραδόσεις μέσα από την ιστορική ερμηνεία και έρευνα με πολλούς τρόπους και μέσα.
  • γνωρίσουν, ονομάσουν,χορέψουν παραδοσιακούς χορούς και να αναγνωρίσουν βασικά στοιχεία της λαϊκής παράδοσης που σχετίζονται με αυτούς καθώς και τη μουσική παράδοση του τόπου μας.

Οι σχετικές δράσεις έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου: