Λουλούδια

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΠΗΛΟ

Μπορείτε εδώ να διαβάσετε για τον άργιλο
Διάφορα είδη πηλού

Ο πηλός είναι ένα υλικό που έχουμε χρησιμοποιήσει μαζί με τα παιδιά αρκετές φορές. Φέτος φτιάξαμε μερικά στολίδια με αυτόν, με την διαφορά ότι πειραματιστήκαμε με 2 υλικά κατά κάποιο τρόπο «ασυνήθιστα».

Continue reading «ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΠΗΛΟ»

ΒΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

Ασπασία Γαβράνη, γραμματέας

ΒΙΑ , ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 06 Ιουλίου 2015 13:42

Εμφανίσεις: 2378

Ο άνθρωπος στη μακρά πορεία του προς τον πολιτισμό καλείται διαρκώς να τιθασεύει δύο βασικές του ενορμήσεις : τη σεξουαλικότητα και την επιθετικότητα. Η επιθετικότητα ως τάση παναθρώπινη είναι απαραίτητη για τη σωματική και ψυχική επιβίωση. Ο άνθρωπος ως άτομο και η κοινωνία ως πλαίσιο με τους θεσμούς της ( οικογένεια, σχολείο, νόμος ?) καλούνται να διαχειριστούν τις ποικίλες εκδηλώσεις της, με στόχο την απαρτίωσή της στο πλαίσιο κοινωνικά αποδεκτών εμφανίσεών της. Η έκβαση αυτής της προσπάθειας καθορίζει και το φυσιολογικό ή παθολογικό χαρακτήρα των εκδηλώσεων της .

Continue reading «ΒΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ»