Η ιστοσελίδα αυτή δημιουργήθηκε για την ανάδειξη των άρθρων της μαθητικής εφημερίδας “Τα Φυλλαράκια” του Διαπολιτισμικού Γυμνασίου Ευόσμου. Οι μαθητές/τριες επέλεξαν να γράψουν άρθρα, τα οποία αφορούν τη σχολική ζωή, τα ενδιαφέροντα και τους προβληματισμούς των εφήβων. Το πρώτο τεύχος είναι αφιερωμένο σε “Πρόσωπα”, που με τις πράξεις τους ενέπνευσαν τους μαθητές μας, κερδίζοντας το ενδιαφέρον αλλά και τον σεβασμό όλων μας, το δεύτερο τεύχος είναι αφιερωμένο στην “Τέχνη” και στους ανθρώπους που την υπηρετούν, ενώ το τρίτο τεύχος ενημερώνει σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, τον αθλητισμό, την τέχνη και τον εθελοντισμό.

Οι μαθητές που συμμετέχουν είναι από διάφορα τμήματα και των τριών τάξεων του Γυμνασίου. Την επίβλεψη και καθοδήγηση των μαθητών το σχολικό έτος 2018-2019 ανέλαβαν οι καθηγητές του σχολείου Ελένη Ανδρέου (ΠΕ11) και  Δημήτριος Νικολόπουλος (ΠΕ 19), ενώ το τρέχον σχολικό έτος 2019-2020 οι καθηγητές
Ελένη Ανδρέου (ΠΕ11) και Αριάδνη Γρηγοριάδου (ΠΕ04). Για την φιλολογική επιμέλεια ευχαριστούμε τις καθηγήτριες Σπυριδούλα Αποστόλου(ΠΕ02) και Βερονίκη Τσουγκράνη (ΠΕ02).