Γνωρίζοντας το περιαστικό δάσος της πόλης μας

Μονοήμερο πρόγραμμα του Κ.Π.Ε. Μελίτης που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες του δημοτικού και του γυμνασίου. Το πρόγραμμα είναι βιωματικό και πραγματοποιείται στο περιαστικό δάσος της Φλώρινας, στον λόφο του Αγίου Παντελεήμονα. Στόχος είναι, μέσα από περιβαλλοντικά μονοπάτια, παιχνίδια και δραστηριότητες οι μαθητές και οι μαθήτριες να αντιληφθούν τη σημασία και την προσφορά ενός περιαστικού δάσους στους κατοίκους της πόλης. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος γίνεται αναγνώριση χλωρίδας και πανίδας, παρατήρηση ανθρώπινων παρεμβάσεων, ανάγνωση και κατανόηση δασικών χαρτών, κατασκευές με υλικά του δάσους. Επίσης, το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσκεψη και ξενάγηση στην ελληνιστική πόλη της Φλώρινας που βρίσκεται στον ίδιο λόφο.